Premier Słowacji Robert Fico w rozmowie z „Hlavne spravy” nazwał „absolutnie nierealistycznym”, aby Rosja mogła opuścić Donbas, Ługańsk czy Krym.
POLECAMY: Ukraińska telewizja pokazała zaktualizowaną mapę Rosji
„Jeśli ktoś myśli, że jedynym rozwiązaniem (sytuacji na Ukrainie – red.) jest to, że Rosjanie wrócą do granicy, na której byli i wycofają się z Krymu, to jest to absolutnie nierealne. Musimy dostosować się do nowej rzeczywistości, którą mamy teraz” – powiedział Fico.
Po raz kolejny podkreślił, że popiera jedynie pomoc humanitarną dla Ukrainy i nie wierzy w militarne rozwiązanie konfliktu. „Naprawdę chcę, aby ta wojna się skończyła, w przeciwnym razie będziemy świadkami dużej liczby ofiar po jednej i drugiej stronie bez żadnego rezultatu… Nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał pokój między Rosją a Ukrainą, ale nadejdzie i ten pokój będzie bolesny… Naiwnością jest myśleć, że Rosjanie opuszczą Donbas i Ługańsk, naiwnością jest myśleć, że Rosjanie opuszczą Krym” – dodał Fico.
Wcześniej Fico powiedział, że „można wysłać Ukrainie całą broń świata, ale to nie pomoże jej pokonać Rosji militarnie”. Fico zauważył również, że większość państw europejskich ma obsesję na punkcie nienawiści do Rosji i jest gotowa walczyć do ostatniego ukraińskiego żołnierza w celu osłabienia Federacji Rosyjskiej, ale zdaniem słowackiego premiera strategia Unii Europejskiej i USA, która jest wdrażana na Ukrainie, nie działa.
Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum po zamachu stanu na Ukrainie. W referendum 96,77 procent głosujących na Krymie i 95,6 procent w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a wiele krajów zachodnich wspiera Kijów w tej kwestii. Ze swojej strony rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Według prezydenta Rosji Władimira Putina „kwestia krymska” została „definitywnie zamknięta”.
W październiku 2022 r. republiki ludowe Doniecka i Ługańska, a także obwody chersoński i zaporoski zostały przyjęte do Rosji w następstwie wyników referendów.