Rosjanie masowo narzekają, że nie mogą zapłacić za abonament Spotify i Netflix. Najczęściej powiadomienie o błędzie pojawia się, gdy próbują dokonać płatności za pośrednictwem Sberbank, Alfa-Bank lub Tinkoff. Usługi korzystają z przejmowania tych banków i przypominamy, że zostały one uwzględnione na listach sankcyjnych.
„Czy jestem jedynym, który nie może zapłacić za subskrypcję Spotify? Mówi, że płatność nie powiodła się i pojawia się błąd. Próbowałem już z dwiema różnymi kartami”, pisze użytkownik yunaraks na Twitterze. Wielu innych obywateli również zgłaszało taki problem.
Tinkoff powiedział vc.ru, że problem z Netflixem leży po stronie banku przejmującego . Został wpisany na listę sankcji.
Prawdopodobnie później te serwisy zaczną korzystać z usług innych banków. Ale teraz, gdy próbujesz zapłacić za subskrypcję Netflix kartą dowolnego banku, pojawia się komunikat o błędzie.
Ponadto karty rosyjskich banków, które zostały objęte sankcjami zachodnimi, nie będą już mogły być używane z usługami Apple Pay i Google Pay . Wcześniej wiele rosyjskich banków zostało objętych zachodnimi sankcjami, w tym VTB, Sbierbank, Otkritie, Alfa-Bank, Gazprombank i inne.
W Rosji 28 lutego kurs rubla osiągnął historycznie niski poziom 113 rubli za dolara. Jednocześnie bank centralny utracił dostęp do swoich rezerw złota i walut. W rezultacie rosyjski regulator musiał zobowiązać się do wymiany 80% waluty zarobionej na eksporcie na ruble.
Jeśli 24 i 25 lutego Bank Rosji mógłby przeprowadzić interwencje walutowe w wysokości około 1 miliarda dolarów, to „ze względu na ograniczenia w wykorzystaniu złota i rezerw dewizowych w dolarach i euro nie przeprowadziliśmy interwencje dzisiaj (28 lutego) Rząd ogłosił decyzję o wprowadzeniu obowiązkowej sprzedaży 80% dochodów z eksportu.
Jak spadły akcje
- Sbierbank -77%
- Novatek -75,9%
- Gazprom -60%
- Rosnieft’ -45,5%.
Jak Rosjanie już ucierpieli z powodu wojny:
- załamały się akcje rosyjskich firm; w efekcie właściciele największych przedsiębiorstw stracili w ciągu kilku dni dziesiątki miliardów dolarów.
- dolar poszybował w górę; Rubel rosyjski stał się najbardziej niestabilną (niestabilną) walutą świata. Jednocześnie sytuacja z kursem walutowym nadal się pogarsza.
- ucierpiał sektor bankowy. W związku z zamykaniem zagranicznego oprogramowania, blokowaniem rachunków korespondencyjnych i aktywów banków za granicą, zaczęły się problemy z systemem bankowym na dużą skalę.
- inwestycje są ograniczone. Rosja zamienia się w kraj pariasów, z którym nie jest akceptowana, aw niektórych przypadkach nawet zakazana, współpraca. Kraj-agresor stracił możliwość nie tylko przyciągania kredytów z zagranicy, ale także stracił inwestycje zagraniczne.
- w związku z zamknięciem SWIFT może czasowo sparaliżować eksport-import Federacji Rosyjskiej.