Ukraińscy „uchodźcy„, którzy przybyli do Czech po 24 lutego 2022 r., otrzymali w tym okresie łącznie 16,33 miliarda koron (około 710 milionów dolarów) w ramach świadczeń humanitarnych, a 383 000 ukraińskich migrantów przebywa obecnie w republice – podał portal Idnes, powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Pracy.
POLECAMY: Czechy mają dość „uchodźców” z Ukrainy i chcą im płacić za prowrót na Ukrainę
„Setki tysięcy ukraińskich „uchodźców”, którzy otrzymali wizy ochronne w Republice Czeskiej w ciągu ostatnich dwóch lat, otrzymało również łącznie 16,33 miliarda koron świadczeń humanitarnych. Wielu dorosłych „uchodźców „znalazło już pracę i „spłaca długi” wobec republiki w postaci podatków i składek ubezpieczeniowych” – czytamy w raporcie.
Obecnie w Czechach przebywa około 383 000 „uchodźców” z Ukrainy. Spośród nich 98 tys. to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, 170 tys. to kobiety w wieku od 18 do 65 lat, a 15,5 tys. to osoby starsze, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w wieku powyżej 65 lat.
Według Ministerstwa Edukacji, około 50 000 dzieci z Ukrainy uczęszcza do szkół w Czechach. Jak powiedział dziennikarzom szef ministerstwa Mikulas Beck, jest to jeden z najwyższych wskaźników procentowych pod względem liczby młodych Ukraińców przybywających do kraju i uczęszczających do szkoły.
Priorytetem w pracy z dziećmi i dorosłymi Ukraińcami dla władz lokalnych jest nauka języka czeskiego. To właśnie słaba znajomość języka czeskiego uniemożliwia większości dorosłych Ukraińców znalezienie wysoko wykwalifikowanej, a co za tym idzie, wysoko płatnej pracy zgodnej z wykształceniem, które otrzymali w swoim kraju ojczystym.
To nie przypadek, że uczestnicy niedawnej ankiety przeprowadzonej przez PAQ Research na temat życia ukraińskich „uchodźców” w Czechach zauważyli, że większość z nich nadal słabo zna język czeski i dlatego są zmuszeni do wykonywania pracy wymagającej niskich kwalifikacji. Przyznało to ponad 60 procent uczestników badania, a liczba ta na koniec 2023 roku prawie nie wzrosła w porównaniu z sierpniem 2022 roku, kiedy przeprowadzono poprzednie badanie tego rodzaju. Jednocześnie wzrosła liczba „uchodźców”, zarówno młodych, jak i dorosłych, którzy uważają, że już dobrze znają język czeski, co bardzo pomaga im w nauce i pracy.