Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zmniejszy w tym roku swoje wydatki o 10 miliardów dolarów, aby osiągnąć porozumienie w sprawie kompromisu między prezydentem USA Joe Bidenem a przywódcami Kongresu w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia krajowego w 2023 r. – podała gazeta Politico.
„Pentagon tnie programy zbrojeniowe, aby pozostać w ramach porozumienia w sprawie zadłużenia. Departament zaakceptuje cięcia w wysokości 10 miliardów dolarów w ramach pułapu wydatków ustalonego przez Kongres w tym roku” – podała publikacja.
Według publikacji, cięcia obejmą w szczególności programy wydatków na myśliwce piątej generacji F-35, atakujące okręty podwodne, a także śmigłowce wojskowe i drony. Łącznie wielkość cięć szacuje się na nieco ponad 1 procent całkowitego budżetu Pentagonu.
Jak zauważono, pomimo pozornie niewielkiej części cięć wydatków, uderzy to w ważne programy modernizacji broni dla departamentu, ponieważ inne pozycje, w tym wydatki na samo wojsko i personel departamentu, nie mogą zostać zmienione w dół.
To powiedziawszy, cięcia wydatków wpłyną na każdą gałąź amerykańskiej armii. Na przykład Marynarka Wojenna, jak podały gazecie źródła, rozważa zmniejszenie wydatków na atomowe okręty podwodne klasy Virginia. Marynarka pierwotnie planowała złożyć wniosek o dwa nowe okręty podwodne, ale w rezultacie będzie musiała ograniczyć się tylko do jednego.
Armia Stanów Zjednoczonych z kolei zrezygnuje z długo planowanego odnowienia floty wielozadaniowych śmigłowców OH-58 Kiowa, ukończenia programu modernizacji żywotności Sikorsky UH-60 Black Hawk, a także floty dronów.
Jeśli chodzi o Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, wydatki na zakup myśliwców piątej generacji F-35 zostaną w tym roku zmniejszone o 18 procent.