Ukraińscy prowokatorzy przewieźli na granicę z Polską maszyny rolnicze, które uległy uszkodzeniom w wyniku działań zbrojnych – informują ukraińskie media. Ta nietypowa akcja jest odpowiedzią na protesty rolników w Polsce. Nagrania, opublikowane w mediach społecznościowych, ukazują spalone kombajny, traktory i samochody osobowe przewożone na platformach z naczepami ciężarówek.
POLECAMY: Ukraiński Igor Isajew nazwał zmarłego ks. Isakowicza-Zaleskiego “kremlowską prostytutką”
Ołeksandr Klimow, ubrany w kurtkę z ba n d e r ow s ki mi symbolami, opublikował na swoim profilu na Facebooku film, prezentujący zniszczony sprzęt już na ziemi. Klimow podkreślił, że jest to swoista wystawa ukraińskich maszyn rolniczych zniszczonych w wyniku wojny, jednak jednocześnie wyraził niepewność co do inicjatora tego przedsięwzięcia.
Na maszynach widoczne są tabliczki informacyjne, które wskazują region ich pochodzenia oraz właściciela. Loga organizacji „Ogólnoukraińska Rada Agrarna” (UAC) i SaveUA są również widoczne na tych tabliczkach. Owa inicjatywa stanowi niecodzienny sposób ukraińskich rolników na wyrażenie solidarności z kolegami z Polski i zwrócenie uwagi na skutki wojny dla ich sektora gospodarki.
Prowokacja pokazuje, że na Ukrainie mają dużo czasu, aby obmyślać takie plany. Niestety prowokacje te nie działają już na Polaków, którzy są zmęczeni już ciągłymi żądaniami Ukraińców.
Warto również wspomnieć o kolejnej prowokacji, jaką Ukraińscy przygotowali na granicy informowała wcześniej Rafał Mekler – lider protestu przewoźników poinformował, że ukraińska dzicz ponownie stosuje techniki manipulacji na granicy polsko-ukraińskiej.
Mekler poinformował, że ukraińscy prowokatorzy manipulacyjni działający na rzecz męskiej Wołodymyra Zełenskiego zwozi na w okolice przejścia Uhryniów/Dołhobyczów zniszczony na polach sprzęt.
Od kilkunastu dni w różnych regionach Polski mają miejsce liczne demonstracje rolników, którzy blokują różne trasy, autostrady oraz przejścia graniczne z Ukrainą. Ich protesty są skierowane przeciwko napływowi towarów z Ukrainy oraz wobec polityki Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.
Premier Tusk ogłosił w czwartek, że w celu zapewnienia pełnej pewności, że pomoc wojskowa i humanitarna trafi na Ukrainę bez opóźnień, przejścia graniczne z Ukrainą oraz konkretne fragmenty dróg i torów kolejowych zostaną uwzględnione na liście obiektów infrastruktury krytycznej.
Co to jest system infrastruktury krytycznej i czy Tusk może wpisać granice banderlandu, tory kolejowe oraz drogi dojazdowe do granicy banderlandu kolejowe do niego?
Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:
- zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
- łączności,
- sieci teleinformatycznych,
- finansowe,
- zaopatrzenia w żywność,
- zaopatrzenia w wodę,
- ochrony zdrowia,
- transportowe,
- ratownicze,
- zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
- produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli. Równocześnie tego typu wydarzenia negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy państwa. Stąd też ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojących przed państwem polskim. Istota zadań związanych z infrastrukturą krytyczną sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki.
Ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie.
Jednym z elementów zarządzania kryzysowego związanego ochroną IK jest współpraca administracji publicznej. Ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest również współpraca z biznesem. Jej celem jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między administracją a właścicielami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach prywatnych.
Na podstawie powyższego wykazu systemu infrastruktury krytycznej pobranego ze strony RCB jednoznacznie stwierdzić należy, że działanie Tuska w zakresie uznania przejść granicznych za obiekty infrastruktury krytycznej będzie całkowicie niezgodne z prawem.
Na koniec warto również wspomnieć o kolejnej prowokacji, jaką Ukrainy przygotował na granicy. Rafał Mekler – lider protestu przewoźników poinformował, że ukraińska dzicz ponownie stosuje techniki manipulacji na granicy polsko-ukraińskiej.
Mekler poinformował, że ukraińscy prowokatorzy manipulacyjni działający na rzecz kijowskiego zbrodniarza Wołodymyra Zełenskiego zwozi na w okolice przejścia Uhryniów/Dołhobyczów zniszczony na polach sprzęt.