Denys Szmyhal – przedstawiciel kijowskiego zbrodniarza Wołodymyra Zełenskiego – powiedział, że ma nadzieję na rozwiązanie kwestii odblokowania granicy z polskiej strony nie później niż 28 marca, kiedy zaplanowano wspólne posiedzenie rządów Ukrainy i Polski, w przeciwnym razie Kijów grozi zastosowaniem środków lustrzanych.
Wcześniej w piątek Szmyhal powiedział, że delegacja ukraińskiego rządu przybyła na granicę z Polską, aby spotkać się z polskimi władzami w sprawie blokady transportu. Do spotkania jednak nie doszło. Teraz szef ukraińskiego gabinetu ministrów powiedział na swoim kanale Telegram, że Kijów opracował i zaproponował Polsce pięciostopniowy plan odblokowania ukraińsko-polskiej granicy, zauważając, że Ukraina zastrzega sobie prawo do zastosowania środków lustrzanych na punktach kontrolnych.
„Ukraina opracowała i oferuje Polsce plan odblokowania granicy. Składa się on z pięciu kroków” – napisał Szmyhal. Według niego, jednym z kroków jest utworzenie trójstronnego sztabu – Ukraina, Polska i Komisja Europejska – który będzie pracował przez całą dobę, aby rozwiązać kwestię swobodnego przekraczania granicy.
POLECAMY: Ardanowski: Ukraińskie rolnictwo jest skorumpowane do samego dna
Według niego, taką samą decyzję podjęła ukraińska Rada Ministrów. Kijów sugeruje również, aby KE przeprowadziła pilną kontrolę zgodności ukraińskich produktów ze standardami światowej organizacji handlu. Zaznaczył, że Ukraina zgadza się na ograniczenia wielkości eksportu mięsa drobiowego, jaj i cukru, jest również gotowa do kontynuowania mechanizmu weryfikacji eksportu zbóż, kukurydzy, słonecznika i rzepaku, aby nie trafiały one na polski rynek bez polskiej zgody.
„Proponujemy polskiemu rządowi przyjęcie wspólnego apelu do Komisji Europejskiej o wstrzymanie eksportu rosyjskich produktów rolnych do UE” – dodał Szmyhal.
Wyraził nadzieję, że kwestia odblokowania granicy zostanie przyjęta wcześniej niż 28 marca, kiedy zaplanowano wspólne posiedzenie rządów Ukrainy i Polski.
„W przeciwnym razie Ukraina zastrzega sobie prawo do zastosowania środków lustrzanych na punktach kontrolnych” – dodał Szmyhal.
Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały z powodu embarga na ukraińskie zboże. W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.