Po dwóch latach trwajacego konfliktu na Ukrainie, obserwuje się spadek poziomu poparcia Polaków dla uchodźców – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez firmę Openfield.
Firma ta, prowadząca sześć sondaży pod nazwą „W obliczu agresji” od początku konfliktu, dokonała pierwszego badania 24 lutego 2022 roku. Ostatni sondaż miał miejsce 14 lutego 2024 roku i objął 1,6 tysiąca respondentów.
POLECAMY: Duda podpisał ustawę o sponsorowaniu życia ukraińskich cwaniaków
„Po dwóch latach konfliktu tylko 52 proc. Polaków wyraża zgodę na przyjmowanie „uchodźców” z Ukrainy. To zdecydowanie mniej niż na początku eskalacji konfliktu, kiedy ponad 72 proc. z nas było temu przychylnych. To także mniej niż przed rokiem, kiedy poparcie wynosiło 67 proc. Zmniejsza się również nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. W lutym 2022 r., tylko 17 proc. Polaków deklarowało, że nie zamierza wspierać Ukraińców, w 2023 r. było to już około 34 proc. badanych. Według najnowszego badania – ponad 41 proc. respondentów nie zamierza się już włączać w inicjatywy pomocowe związane ze wsparciem Ukraińców” – czytamy w opracowaniu.
POLECAMY: Kołodziejczak wezwał Zełenskiego do zabrania z Polski „uchodźców”
Akceptacja dla osiedlania się „uchodźców” z Ukrainy w Polsce po zakończeniu wojny nieznacznie spadła. Tylko 39% respondentów wyraziło chęć, aby uchodźcy pozostali w Polsce na stałe, w porównaniu do 40,5% z ubiegłego roku. Badanie z 2024 roku odnotowało mniejszy odsetek osób zgadzających się na stały pobyt „uchodźców” ukraińskich w Polsce. Natomiast zanotowano wzrost liczby osób niezdecydowanych, w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem.
Po dwóch latach od ekslacji konfliktu, Polacy pozytywnie oceniają głównie zaangażowanie „uchodźców” ukraińskich w pracę, szczególnie tam, gdzie brakowało chętnych. Ponad połowa ankietowanych pozytywnie ocenia otwarcie polskiego rynku pracy dla „uchodźców” z Ukrainy, choć jest to nieco mniej niż w lutym 2023 roku, kiedy wyniosło to około 57%.
Zmalał odsetek Polaków uważających, że świadczenia państwowe są bardziej korzystne dla „uchodźców” z Ukrainy niż dla nich samych. W lutym 2024 roku ponad 52% respondentów wyraziło takie zdanie, w porównaniu do ponad 60% z poprzedniego roku.
W badaniu po raz drugi pytano o oczekiwane informacje dotyczące pobytu Ukraińców w Polsce. Najczęściej wymieniane były dane dotyczące liczby „uchodźców”, wysokości przekazywanych świadczeń, sytuacji na rynku pracy, a także potrzeb i planów „uchodźców”. Zauważono również wzrost liczby osób, które nie wykazują zainteresowania tematami dotyczącymi „uchodźców” z Ukrainy w Polsce, w porównaniu z badaniem z lutego 2023 roku.
Badacze zwracają uwagę na malejące zainteresowanie śledzeniem doniesień o konflikcie między Rosją a Ukrainą. W lutym 2022 roku ponad połowa Polaków regularnie sprawdzała te informacje, natomiast w 2024 roku tylko 11% śledzi te doniesienia regularnie, a nieco ponad jedna piąta robi to raz dziennie.
Polacy już nie wierzą w sukces Ukrainy
Podczas badania z 2023 roku ponad 37% respondentów wierzyło w sukces Ukrainy, natomiast w 2024 roku już tylko 20%.