Prokurator Dariusz Korneluk został przedstawiony przez zespół resortu sprawiedliwości jako sugerowany kandydat na stanowisko prokuratora krajowego. Maria Ejchart, przewodnicząca komisji konkursowej, w wywiadzie udzielonym Polsat News, szczegółowo wyjaśniła przyczyny takiego wyboru.
POLECAMY: Dariusz Korneluk kandydatem resortu sprawiedliwości na prokuratora krajowego
Ejchart: To był bardzo trudny wybór
– Mieliśmy nie zdradzać tego, z kim wygrał, ale przeczytałam już, że wygrał, przegrała prokurator Katarzyna Kwiatkowska. Także tym samym ta informacja stała się publiczna. Rzeczywiście to był bardzo trudny wybór. Zespół dyskutował ponad 2 godziny i to była bardzo merytoryczna, ale też bardzo emocjonalna dyskusja- mówiła wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart w rozmowie z Polsat News.
– Dlaczego wygrał Dariusz Korneluk? Bo przedstawił najbardziej klarowną, spójną i odpowiedzialną wizję prokuratury na wszystkich szczeblach. Też dlatego, że on zna te wszystkie szczeble, to znaczy jako jedyny ma doświadczenie pracy we wszystkich szczeblach prokuratury – stwierdziła.
Ejchart podkreśliła, że jedynie Korneluk wśród kandydatów wyraził swoje stanowisko dotyczące funkcjonowania prokuratury w czasie konfliktu zbrojnego.
– Czekamy na opinię prezydenta, która jak wiemy nie będzie obligowała do jej przyjęcia – mówiła o kandydaturze Ejchart. Dodała, że w ciągu najbliższych dni Prokurator Generalny Adam Bodnar przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi tę propozycję.
Ejchart podkreśliła, że Bodnar i Tusk nie są zobowiązani do akceptacji opinii Andrzeja Dudy w kontekście powołania prokuratora krajowego.
Korneluk już zapowiada działania wobec upolitycznionych prokuratorów
W rozmowie we wtorek w TVP Info, Dariusz Korneluk oznajmił, że ma zamiar działać konsekwentnie i długofalowo, zgodnie z koncepcją, którą przedstawił komisji wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach prokuratura była silnie związana ze Zbigniewem Ziobrą, była również poddana politycznym wpływom. Zaznaczył, że obecnie zachodzą zmiany.
– Nie ma miejsca dla prokuratora, który podejmował decyzje polityczne – zapowiedział Korneluk. Dodał, że prokuratorzy, którzy podejmowali decyzje nie w oparciu o materiał dowodowy, a polityczne rekomendacje, mogą spodziewać się postępowań dyscyplinarnych, a nawet karnych.
Kandydat wspomniał także o problemach organizacyjnych prokuratury. – Prokuratura polska ma największą obsadę w Europie – zauważył.
Odniósł się też do zarzutu nielegalności konkursu na prokuratora krajowego. Stwierdził, że „nie można mówić, że to jest niezgodne z przepisami”.
Pytany o to, czy kiedykolwiek uległ politycznej presji, Korneluk stwierdził, że „nigdy”.
Kim jest Dariusz Korneluk
Zdaniem resortu sprawiedliwości kandydat na prokuratora krajowego ma bogate doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę na wszystkich szczeblach Prokuratury. Według informacji zamieszczonej na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, w latach 2003-2016 pełnił funkcje szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ w Warszawie, szefa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie oraz szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Aktualnie, od marca 2016 roku, sprawuje obowiązki służbowe w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie. Jest również współzałożycielem Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.