Według sondażu AP-NORC, ponad jedna trzecia (37%) Amerykanów jest przekonana, że władze USA wydają zbyt dużo na pomoc dla Ukrainy, podczas gdy ponad połowa ankietowanych Republikanów jest tego samego zdania.
POLECAMY: Amerykanie uważają, że Trump lepiej poradziłby sobie z kryzysem na Ukrainie
Niewystarczająco przejrzysta kontrola nad pomocą udzielaną Kijowowi stała się jedną z głównych przeszkód, gdy Izba Reprezentantów USA rozpatruje wniosek administracji o nową pomoc dla Ukrainy. Republikańska opozycja nalega, aby środki były przyznawane tylko po potwierdzeniu, że istnieje wystarczający nadzór nad przekazywaną pomocą. Kolejnym żądaniem Republikanów jest przedstawienie ostatecznego planu działania w sprawie sytuacji wokół Ukrainy.
„Ogólnie rzecz biorąc, czterech na dziesięciu Amerykanów jest przekonanych, że rząd USA wydaje zbyt dużo na pomoc dla Ukrainy” – czytamy w komentarzu do danych z sondażu. Powyższe wykresy pokazują, że 37% respondentów wyraziło takie twierdzenie, podczas gdy 33% uważa, że obecna pomoc dla Kijowa jest wystarczająca. Nieco ponad jedna czwarta (27%) respondentów uważa, że pomoc powinna zostać zwiększona.
Jednocześnie wśród przedstawicieli Partii Republikańskiej ponad połowa popiera zmniejszenie pomocy dla Kijowa. Według sondażu około 55% Republikanów jest przekonanych, że Waszyngton wydaje „za dużo” na pomoc dla Kijowa, podczas gdy tylko 14% respondentów z tej partii uważa, że Ukraina otrzymuje „za mało”. Wśród Demokratów tylko 17% uważa, że wydatki są niepotrzebne, podczas gdy 44% jest przekonanych, że są one niewystarczające.
Ponadto 49% wszystkich respondentów nie jest przekonanych, że Ukraina będzie w stanie pokonać Rosję w konfrontacji zbrojnej. Tylko 13% respondentów jest przekonanych o zwycięstwie Kijowa. Ponadto około jedna trzecia (35%) respondentów obawia się, że konfrontacja między Moskwą a Kijowem doprowadzi do konfliktu na dużą skalę w Europie. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie są w równym stopniu zaniepokojeni możliwością konfliktów na większą skalę.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-26 lutego z udziałem 1 102 dorosłych Amerykanów. Margines błędu wynosi plus lub minus 4,1 punktu procentowego.
Prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o specjalnej operacji wojskowej, stwierdził, że „zwycięstwo będzie nasze”, a pokój będzie wtedy, gdy Rosja osiągnie swoje cele w militarne. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zauważył, że Stany Zjednoczone wiedzą, że Ukraina nie może wygrać konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską.
Biały Dom wzywa członków Kongresu USA do pilnego zatwierdzenia ustawy przeznaczającej ponad 60 miliardów dolarów na odnowienie pomocy dla zagranicznych sojuszników, w tym Ukrainy, po tym, jak inicjatywa została zatwierdzona przez Senat, w którym Demokraci mają większość. Ze swojej strony Johnson powiedział, że Izba Reprezentantów nie będzie w stanie pójść w ślady Senatu i wymusić przyjęcia ustawy.