Jedną z instytucji mających na celu ochronę dziedzictwa jest wykaz inwentarza, stosowany w przypadku spadków otwartych po dniu 18 października 2015 r.
Wykaz inwentarza obejmuje przedmioty stanowiące spadek, przedmioty zapisów windykacyjnych oraz zobowiązania spadkowe. W jego ramach uwzględniane są aktualne na dzień otwarcia spadku informacje dotyczące stanu i wartości składników oraz wysokości zadłużenia.
Osoby uprawnione do sporządzenia wykazu inwentarza to:
- Spadkobierca/y
- Zapisobierca/y windykacyjny
- Wykonawca/y testamentu
Nie jest konieczne zaangażowanie eksperta czy komornika w tego typu procedury.
Sporządzenie wykazu inwentarza odbywa się na specjalnym formularzu, który następnie zostaje złożony w sądzie spadku lub w odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby składającej wykaz. Możliwe jest także złożenie go przed notariuszem, który przekazuje dokument do sądu spadku w formie protokołu. Ostatecznie wykaz inwentarza powinien trafić do sądu spadku, który natychmiast ogłasza informację o jego złożeniu. Komunikat ten jest publikowany na tablicy ogłoszeń sądu oraz na stronie internetowej instytucji.
Ogłoszenie zawiera następujące informacje:
- Imię i nazwisko, numer PESEL oraz ostatni adres spadkodawcy.
- Datę śmierci spadkodawcy.
- Pouczenie, że każda osoba, uzasadniając dostatecznie swoje potrzeby, może zapoznać się ze złożonym wykazem inwentarza.
- Pouczenie, że osoby, które udowodnią swoje prawa jako spadkobiercy, uprawnieni do zachowku, zapisobiercy, wykonawcy testamentu, tymczasowego przedstawiciela lub wierzyciela posiadającego pisemny dowód roszczenia wobec spadkodawcy, mogą złożyć wniosek o sporządzenie spisu inwentarza.