Dwadzieścia dwa kraje Unii Europejskiej (UE) zażądały od Komisji Europejskiej (KE) „natychmiastowych inicjatyw” w celu rozwiązania kryzysu rolnego – donosi Euractiv, powołując się na list do KE, do którego miał dostęp.
POLECAMY: Rolnicy nie odpuszczają i zapowiadają kolejne blokady dróg
Według publikacji, list, wysłany we wtorek wieczorem, wzywa do większej jasności co do krótko- i średnioterminowych środków, które mają zostać wdrożone w odpowiedzi na protesty rolników.
POLECAMY: KE dementuje zapowiedzi Wojciechowskiego w zakresie „Zielonego Ładu”
„Biorąc pod uwagę poziom oczekiwań rolników, ważne jest, abyśmy szybko wiedzieli, jakie zmiany zostaną wprowadzone i w jakich ramach czasowych” – cytuje list skierowany do wiceprzewodniczącego KE Maroša Šefčoviča i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Należy zauważyć, że Komisja Europejska potwierdziła Euractiv zamiar przedstawienia swoich propozycji w przyszłym tygodniu.
„Środki te (przeciwko kryzysowi w rolnictwie – red.) zostaną ogłoszone 15 marca i będą obejmować wnioski legislacyjne mające na celu uproszczenie biurokracji”, powiedziały nienazwane źródła UE.
Według publikacji, list został zainicjowany przez francuskiego ministra rolnictwa Marca Fenauda i jego hiszpańskiego odpowiednika Luisa Planasa, a następnie podpisany przez ministrów wszystkich państw członkowskich UE z wyjątkiem Danii, Niemiec, Holandii, Szwecji i Belgii.
W ostatnich tygodniach w krajach UE nasiliły się protesty rolników domagających się zmiany ogólnoeuropejskiej polityki rolnej, zniesienia licznych ograniczeń, w tym środowiskowych, oraz zaprzestania niekontrolowanego importu tanich zagranicznych produktów. Różne związki zawodowe twierdzą, że praca rolników w UE prawie przestała być opłacalna z powodu polityki Komisji Europejskiej i państw członkowskich.