Parlament Europejski wyraził zgodę na przedłużenie liberalizacji handlu produktami rolnymi między Unią Europejską a Ukrainą i Mołdawią. W przypadku Ukrainy, zmodyfikowano propozycję Komisji Europejskiej, mając na celu wzmocnienie zabezpieczeń dla rolników w UE.
POLECAMY: Minister Siekierski nie zgadza się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą
Europarlament poparł nowelizację wniosku KE dotyczącego zawieszenia ceł i kontyngentów przywozowych na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok – od 6 czerwca 2024 roku do 5 czerwca 2025 r., uzyskując 347 głosów za, 117 przeciwnych i 99 wstrzymujących się.
POLECAMY: Komisja Handlu PE zatwierdziła pakiet korzyści handlowych dla Ukrainy i Mołdawii
Decyzja nadaje Komisji Europejskiej uprawnienia do podjęcia szybkich działań i wprowadzenia niezbędnych środków w przypadku istotnych zakłóceń na rynku UE związanych z importem z Ukrainy. Wprowadza również możliwość wprowadzenia hamulca awaryjnego dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, takich jak drób, jaja, cukier, zboża (pszenica, jęczmień, owies, kukurydza) i miód.
Europosłowie zmienili również datę referencyjną do obliczania średnich wolumenów importu, z lata 2022-2023 na okres 2021-2023. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie negocjacji z Radą UE w celu ustalenia ostatecznego kształtu decyzji.
W oddzielnym głosowaniu dotyczącym Mołdawii, Parlament Europejski zatwierdził zawieszenie wszystkich ceł na import z tego kraju na kolejny rok, uzyskując 459 głosów za, 65 przeciwnych i 57 wstrzymujących się. Mołdawia, dotknięta inwazją Rosji na Ukrainę, korzystała z ukraińskich szlaków tranzytowych i infrastruktury, co sprawiło, że środki liberalizujące handel były kluczowe dla przekierowania części handlu z resztą świata przez UE.
Mimo że większość mołdawskiego eksportu już korzysta z bezcłowego dostępu do rynku UE na mocy układu o stowarzyszeniu, nowe rozporządzenie musi zostać formalnie zatwierdzone przez rządy krajów UE. Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie natychmiast po wygaśnięciu obecnych, tj. 5 czerwca 2024 r. dla Ukrainy i 24 lipca 2024 r. dla Mołdawii. W sprawie Ukrainy eurodeputowani rozpoczną negocjacje z Radą UE.
Jeden komentarz
To już ech Bruksela bierze to i żre. Dlaczego tylko Polska ma być ukarana ta trującą żywnością? Niech wszystkie 27 krajów pojedzą tej trucizny. Żadna normy ich nie obowiązują. Niech Laeyn to zeżre jak tak kocha ukraine