Administracja prezydenta USA Joe Bidena nalega na Kongres, aby zatwierdził sprzedaż myśliwców F-15 do Izraela za łączną kwotę 18 miliardów dolarów – donosi New York Times, powołując się na źródła.
„Administracja Bidena domaga się, aby Kongres zatwierdził plan sprzedaży wartych 18 miliardów dolarów myśliwców F-15 do Izraela w czasie, gdy prezydent Biden opiera się wezwaniom do ograniczenia amerykańskiej sprzedaży broni do Izraela z powodu jego operacji wojskowej w Strefie Gazy” – napisano w publikacji.
Według gazety, Departament Stanu USA wysłał niedawno nieformalne zawiadomienie do dwóch komisji kongresowych, wzywając je do rozpoczęcia prac legislacyjnych nad sprzedażą samolotów. Ponadto umowa będzie obejmować amunicję, szkolenia w zakresie obsługi myśliwców i inną pomoc.
Jednocześnie źródła amerykańskie zauważają, że Izraelowi zajmie co najmniej pięć lat otrzymanie myśliwców. Według jednego ze źródeł, izraelscy urzędnicy powiedzieli, że Tel Awiw wkrótce zwróci się do Waszyngtonu z nowym zamówieniem na myśliwce F-35.
Wcześniej portal Politico informował, że Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Izraelowi myśliwców i pocisków rakietowych w nadchodzących latach. Tel Awiw może otrzymać do 50 pojazdów, 30 zaawansowanych pocisków średniego zasięgu AIM-120 i komponenty do przekształcania bomb lotniczych w precyzyjne bomby.
Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 32 800, a około 75 300 osób zostało rannych, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.