Kupno mieszkania od „flippera” – czyli osoby, która specjalizuje się w zakupie nieruchomości po niskiej cenie, by szybko je odsprzedać z zyskiem – może teraz oznaczać wyższy podatek. Według informacji „Rzeczpospolitej”, nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zakłada wprowadzenie stawek podatkowych nawet do 10 proc. dla takich transakcji. Projekt ten został przedstawiony przez partię Lewica.
Lewica Przeciwdziała Spekulacjom na Rynku Nieruchomości
Lewica argumentuje, że zaproponowane zmiany mają na celu ograniczenie działań „flipperów” oraz zmniejszenie opłacalności ich działalności. Wicemarszałek Senatu, Magdalena Biejat, podkreśla potrzebę uwolnienia rynku nieruchomości od szkodliwych spekulacji, które w innych obszarach gospodarki są zakazane.
Projektowane zmiany w ustawie PCC obejmują trzy nowe stawki podatku od umowy sprzedaży nieruchomości mieszkalnych. Oto szczegóły:
- 10 proc. – w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem roku od jego zakupu,
- 6 proc. – w przypadku sprzedaży mieszkania w okresie od roku do dwóch lat od jego zakupu,
- 4 proc. – w przypadku sprzedaży mieszkania w okresie od dwóch lat do trzech lat od jego zakupu.
Ponoszenie Kosztów Podatku przez Nabywcę
Warto zauważyć, że podatek PCC płaci nabywca nieruchomości. Dlatego to on poniesie koszty ewentualnej podwyżki stawki podatku. Jak zauważa Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance, stawka PCC od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi obecnie 2 proc. wartości nieruchomości.
Projekt Lewicy proponuje również dodatkowe rozwiązanie, które nakłada wyższy podatek na „flipperów” w momencie zakupu trzeciego i kolejnego mieszkania w ciągu 5 lat.
Flipy Mieszkaniowe: Krótkoterminowa Spekulacja na Rynku Nieruchomości
Praktyka „flipów mieszkaniowych” polega na zakupie mieszkania po niskiej cenie i szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Czas trwania inwestycji zazwyczaj wynosi około 20 tygodni. Najczęściej „flipperzy” kierują się ku mieszkaniom z drugiej ręki: do remontu, sprzedawanym przez zadłużonych właścicieli lub osoby nieświadome wartości nieruchomości na rynku. Oferty takie często pojawiają się na portalach ogłoszeniowych lub na licytacjach komorniczych.