Sąd rejestrowy w Warszawie zatwierdził w poniedziałek decyzję o rozwiązaniu spółki Telewizja Polska SA, otwierając drogę do realizacji planu reformy mediów publicznych ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.
POLECAMY: Czy postanowienie referendarza o oddaleniu wniosków o likwidację TVP i PR ma znaczenie prawne?
Wpisując uruchomienie procedury likwidacyjnej do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd zmienił wadliwą prawnie decyzję referendarza sądowego z 22 stycznia tego roku, który odmówił rozpoczęcia likwidacji. W ten sposób formalnie zatwierdzono plan, zgodnie z którym Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mianuje likwidatora, który przejmuje kontrolę nad działalnością spółki TVP SA.
POLECAMY: Szef KRRiT chciał zablokować środki dla TVP z abonamentu. Sąd nie wyraził zgody
Przypominamy, że na chwilę obecną sąd rejestrowy odmówił rozpoczęcia procesu likwidacji „centralnej” spółki Polskiego Radia. Jednak sądy rejestrowe w różnych regionach Polski zaakceptowały likwidację 17 spółek Polskiego Radia, które zarządzały jego stacjami radiowymi na poziomie regionalnym.
Rozpoczęcie likwidacji spółek mediów publicznych jest według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) krokiem w kierunku zmian w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, zwłaszcza w kontekście ich depolityzacji. Warto przypomnieć, że resort zdecydował się na ten krok w celu przezwyciężenia złożonej sytuacji prawnej i polityzacji Rady Mediów Narodowych (RMN). Obecnie RMN ma uprawnienia do powoływania zarządów spółek mediów publicznych, chociaż nie jest to zgodne z konstytucją.
Decyzja sądu w sprawie postawienia TVP w stan likwidacji jest dowodem na to, że nasze stanowisko w zakresie działań ministra Sienkiewicza, jakie prezentowaliśmy do samego początku „przejęcia” mediów publicznych była zgodna z prawem. Tym samym stwierdzić należy, że rozpowszechniane przez TV Republika i „media” zależne od PiS informacje o nielegalnych działaniach ministra Sienkiewicza stanowiły element dezinformacji.