Ukraińskie dzieci uczęszczające do polskich szkół będą korzystać z zaproponowanego przez Kijów „komponentu ukraińskiego”, który obejmuje historię, geografię i literaturę – oświadczyła wiceminister edukacji Joanna Mucha. Podkreśliła, że nie ma planów polonizacji dzieci ukraińskich.
POLECAMY: Joanna Mucha zapowiada coraz bardziej „wielokulturową szkołę”
W wywiadzie dla Radia Zet w tym tygodniu wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha (Polska 2050) została zapytana o kwestie związane z nauczaniem dzieci ukraińskich w polskich szkołach. Zaznaczyła, że obecnie mają one możliwość nauki języka ukraińskiego.
POLECAMY: Ukraina poinformowała, że Polska będzie konsultować treści podręczników do historii z Ukrainą
Na pytanie, czy nie lepiej byłoby, gdyby dodatkowo uczyły się języka angielskiego oraz ile będzie to kosztować podatników, wiceminister odpowiedziała, że już teraz dzieci ukraińskie mają możliwość nauki swojego języka ojczystego w polskich szkołach, a od września bieżącego roku będą one objęte obowiązkiem szkolnym w Polsce.
„Język ukraiński był i będzie oferowany w polskiej szkole” – zaznaczyła.
W dalszej części wypowiedzi wiceminister stwierdziła, że w związku z tym, strona ukraińska przygotuje specjalny „komponent ukraiński”. Jest to plan lekcji obejmujący historię i geografię Ukrainy oraz literaturę ukraińską, który będzie dostępny dla młodych Ukraińców uczących się w polskich szkołach.
„Strona ukraińska zaoferowała nam, że dla swoich dzieci przygotuje tzw. komponent ukraiński, który będzie obejmować historię, geografię, literaturę i będą to realizowali we własnym zakresie” – powiedziała Mucha. „Wydaje mi się to bardzo fair ofertą. Na pewno skorzystają [na tym – red.] obie strony” – dodała.
„My nie mamy takiego zamiaru, by polonizować dzieci ukraińskie” – podkreśliła wiceminister edukacji.
„Chcemy, żeby dzieci ukraińskie zachowały swoją ukraińską tożsamość, a żeby jednocześnie były dobrze wyedukowane. Bo część z nich, po prostu, zostanie w Polsce”.
Wypowiedź Muchy wywołały już komentarze:
Przypomnijmy, że w poprzednim okresie wiceminister edukacji narodowej, Joanna Mucha, zadeklarowała wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich przebywających w Polsce od nowego roku szkolnego. Przepis ten będzie dotyczył około 50-60 tysięcy uczniów.
POLECAMY: Mucha: Od nowego roku powstanie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy
Jak już informowaliśmy, wiceminister Joanna Mucha dąży do tego, aby polskie placówki oświatowe były przyjazne dla imigrantów, nie tylko z Ukrainy. Podkreśla, że w przyszłości pojawi się więcej dzieci pochodzących z Wietnamu, Indii oraz różnych innych narodowości w polskim systemie edukacyjnym. Zadeklarowała, że od września planuje „przyjąć” do polskiego systemu tych ukraińskich dzieci, które obecnie uczą się zdalnie.
Według raportu przedstawionego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), 53% dzieci pochodzących z Ukrainy, co stanowi około 150 tysięcy osób, nie uczęszcza do polskich szkół i pozostaje poza systemem edukacyjnym. Oznacza to, że spośród nich 112,8 tysięcy to uczniowie szkół podstawowych, a 43,6 tysięcy to uczniowie szkół średnich.
Jeden komentarz
Fruń mucha jak najdalej. Odbiło , ci nas ukry obchodzą