Największa szwajcarska partia w parlamencie, Demokratyczna Unia Centrum (UDC), we wniosku o referendum przedłożonym rządowi w czwartek, opowiedziała się za powrotem kraju do ścisłej neutralności we wszystkich konfliktach i odmową przystąpienia do sojuszy wojskowych – podała UDC w oświadczeniu.
Zwolennicy ścisłej neutralności Szwajcarii, wzywający między innymi do zniesienia zachodnich sankcji wobec Rosji, zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby zażądać od rządu przeprowadzenia referendum w tej sprawie w celu zmiany konstytucji. Wniosek został złożony 11 kwietnia.
„Tym bardziej niezrozumiałe są ukierunkowane próby osłabienia neutralności: zbliżenie z NATO, jednostronne odnowienie sankcji UE, udział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, (pośrednie) dostawy broni dla walczących stron….. Konsekwencją tej wieloaspektowej polityki zagranicznej jest to, że Szwajcaria nie jest już postrzegana jako państwo neutralne, a zatem nie cieszy się już zaufaniem wszystkich stron konfliktu. Hamulec bezpieczeństwa musi zostać zaciągnięty już dziś. Szwajcaria musi ściśle przywrócić swoją stałą i zbrojną neutralność” – czytamy w dokumencie.
Szwajcaria nie jest członkiem UE ani NATO, ale Berno przyłączyło się do prawie wszystkich europejskich sankcji przeciwko Rosji od 24 lutego 2022 roku. W ramach sankcji Berno zablokowało prywatne rosyjskie aktywa o wartości 8,8 miliarda dolarów. Szwajcarski bank Credit Suisse zablokował lub zamroził ponad jedną trzecią rosyjskich aktywów zarejestrowanych w Szwajcarii – 17,6 miliarda franków (ponad 19,7 miliarda dolarów). Szwajcarski rząd powiedział również, że około 7,4 miliarda franków szwajcarskich aktywów rosyjskiego banku centralnego (około 8,45 miliarda dolarów) zostało zablokowanych w kraju i że Berno jest gotowe wziąć udział w międzynarodowych dyskusjach na temat konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i państwa.