Kielecki Caritas sfinansował remont sześciu lokali mieszkalnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mniowie, zlokalizowanym w powiecie kieleckim. Szkopuł w tym, że mieszkania zostaną wyłącznie zamieszkane przez osoby pochodzenia ukraińskiego.
Działania Caritasu tym samym wskazują na przyłączenie się tej instytucji polityki dyskryminacyjnej wobec ubogich Polaków, którzy muszą długo oczekiwać na mieszkania socjalne, podczas gdy Ukraińcy wciąż mogą liczyć na dostęp do takiego lokum. Krytykowano organizację za ciągłe fundowanie remontów mieszkań oraz udostępnianie ich bezpłatnie.
POLECAMY: Władze Kielc wyremontują mieszkania dla „uchodźców”. Mieszkańcy nie będą płacić czynszu
– W najbliższych latach mieszkania będą przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy obecnie przebywają w Kielcach, inni w placówkach poza Kielcami. Na miarę potrzeb będziemy starali się również udostępnić schronienie dla miejscowych, czy uczestników środowiskowego domu samopomocy z sąsiednich gmin – powiedział ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
POLECAMY: Świętokrzyskie przeznaczy miliardy złotych na budowę mieszkań socjalnych dla ukraińskich cwaniaków
– W ubiegłym roku, z końcówki poprzedniej perspektywy finansowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udało nam się pozyskać 1,9 mln zł dofinansowania na przebudowę tego poddasza. Przy okazji na dachu budynku zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła – dodał.
POLECAMY: Nieszczęście czy ucieczka do lepszego życia? Ukraińcy w Polsce
Koszt dostosowania pomieszczeń wyniósł w przybliżeniu 2,5 miliona złotych. Mieszkania na poddaszu są dostępne w wersji jedno- i dwuosobowej.
POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę
9 kwietnia bieżącego roku odbyła się ceremonia otwarcia tych mieszkań. W uroczystości uczestniczyli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, Elżbieta Korus – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach oraz biskup kielecki Jan Piotrowski, który przewodniczył nabożeństwu w intencji osób chorych i niepełnosprawnych w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
POLECAMY: Władze Rybnika wyremontują 40 pustostanów, które dostaną Ukraińcy, a nie Polacy
KOMENTARZ: Kolejny raz widzimy, że Polacy są traktowani jak trzeciorzędni obywatele we własnym kraju. Zasmucające jest, że zarówno przedstawiciele władzy, jak i Kościoła nie przestrzegają zasady priorytetowego dbania o obywateli rodzimego kraju. Czy to tylko przejaw głupiego stereotypu zakompleksionych Polaków, którzy uważają, że wartość własna zależy od miejsca na jakieś „liście”?