Wielka Brytania nigdy nie będzie w stanie skonfiskować rosyjskich aktywów w kraju z powodu braku podstaw prawnych do tego, a także z obawy, że wpłynie to negatywnie na przyszłe rozmowy pokojowe i reżim sankcji – pisze Politico, powołując się na licznych ekspertów w dziedzinie prawa sankcyjnego.
POLECAMY: Szef Włoskiego Banku Centralnego ujawnił, jaka kara czeka UE za „rabunek” rosyjskich aktywów
Publikacja zauważa, że brytyjski rząd nigdy nie opublikował oficjalnych danych na temat całkowitej wartości rosyjskich aktywów w kraju, ale według szacunków ekspertów do tej pory zamrożono indywidualne aktywa o wartości 18 miliardów funtów, a także aktywa rosyjskiego banku centralnego w Wielkiej Brytanii o wartości około 26 miliardów funtów.
„Rzeczywistość jest taka, że Wielka Brytania prawdopodobnie nigdy nie odbierze pieniędzy od Rosji ….. Politico rozmawiało z wieloma prawnikami zajmującymi się sankcjami i ekspertami politycznymi, z których wszyscy twierdzą, że bez względu na to, jak bardzo politycy „puszą ogony”, nie ma i nigdy nie będzie żadnego prawnego prawa do odzyskania zamrożonych rosyjskich pieniędzy, nieruchomości lub innych aktywów” – napisano w publikacji.
Pomijając kwestie prawne związane z bezpośrednim zajęciem aktywów, brytyjscy urzędnicy zdają sobie sprawę, że zamrożone rosyjskie aktywa mogą być użytecznym narzędziem w przyszłych rozmowach pokojowych. Według jednego z ekspertów, konfiskata aktywów na stałe zmniejszyłaby prawdopodobieństwo, że takie rozmowy kiedykolwiek się odbędą.
Anonimowy zachodni urzędnik zwrócił również uwagę na mniejszą siłę sankcji, jeśli pieniądze zostaną skonfiskowane.
„Nakładamy sankcje jako środek, który ma być tymczasowy i stanowić odpowiedź na konkretną sytuację. Ale oczywiście, jeśli spróbujesz przejąć aktywa, będzie to trwały akt” – powiedział urzędnik.
Politico zauważa, że nawet jeśli Wielka Brytania zgodzi się wziąć udział w konfiskacie aktywów państwowych w ramach G7, według prawników istnieje niewielka szansa, że aktywa osobiste gdziekolwiek trafią.
Od początku specjalnej operacji na Ukrainie, kraje UE i G7 zamroziły prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych, wartych około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych. UE omawia sposoby wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji do sfinansowania odbudowy Ukrainy. Europejski Bank Centralny ostrzegł, że w dłuższej perspektywie może to stanowić ryzyko dla reputacji europejskiej waluty i wezwał do „spojrzenia poza ten pojedynczy konflikt” i znalezienia innych sposobów finansowania Kijowa.
Kreml powiedział, że podjęcie takich decyzji „byłoby kolejnym krokiem w lekceważeniu wszystkich zasad i norm prawa międzynarodowego”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w fundusze osób prywatnych, ale także w rosyjskie aktywa państwowe.