W Polsce doszło do konfliktu między obywatelami Ukrainy a pracownikami ukraińskiej państwowej firmy Dokument w związku z decyzją ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o zawieszeniu świadczenia usług konsularnych – podał ukraiński dziennik Strana.
POLECAMY: „Dezerterzy będą wracać na front”. Ukraina zawiesza działania konsulatów dla poborowych
Dzień wcześniej ukraińska państwowa spółka Dokument oświadczyła, że zaprzestała wydawania gotowych dokumentów w swoich zagranicznych biurach z „przyczyn technicznych”.
POLECAMY: „Dezerterzy mają problem”. Ukraina wstrzymuje wydawanie paszportów za granicą
„Konflikt Ukraińców z pracownikami Państwowego Przedsiębiorstwa „Dokument” w Polsce z powodu decyzji Ministerstwa Spraw Zagranicznych o zakazie świadczenia usług konsularnych mężczyznom. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są oburzeni” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Telegram „Strana”.
Wideo opublikowane przez publikację pokazuje duże zgromadzenie ludzi w pokoju z napisem na ścianie „Państwowa Służba Migracyjna”. Skarżą się, że zapłacili pieniądze, ale dokumenty nie zostały im wydane. Jedna z kobiet jest oburzona: „Dlaczego mój mąż musi służyć… Daj mi dokumenty i idź… służ sobie sam”.
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało dokument do szefów ukraińskich zagranicznych placówek dyplomatycznych z żądaniem zawieszenia wszelkich działań konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym od 23 kwietnia, z wyjątkiem wydawania dowodów osobistych na powrót na Ukrainę, podały lokalne media. Dmytro Kuleba potwierdził zawieszenie usług konsularnych dla ukraińskich poborowych za granicą.
16 kwietnia kijowski pacynek Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, że nie mógł zostać doręczony osobiście.
Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.
Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na okres stanu wojennego.