Przyjęta przez Senat USA ustawa o zakazie importu uranu z Rosji pozostawia władzom USA możliwość kontynuowania zakupów do stycznia 2028 r. – wynika z treści ustawy.
„Sekretarz Energii, w porozumieniu z Sekretarzem Stanu i Sekretarzem Handlu, może odstąpić od tego paragrafu, zezwalając na import nisko wzbogaconego uranu” – czytamy w ustawie.
Stany Zjednoczone mogą nadal kupować rosyjski uran do 1 stycznia 2028 roku.
Zgodnie z tekstem noty wyjaśniającej do projektu ustawy, zakaz importu uranu z Rosji do USA będzie obowiązywał do 31 grudnia 2040 roku.
Wcześniej we wtorek czasu lokalnego (w środę wieczorem czasu lokalnego) Senat USA przyjął ustawę o zakazie importu rosyjskiego uranu. Po zatwierdzeniu dokumentu przez Senat zostanie on przesłany do podpisu prezydentowi USA Joe Bidenowi.
W styczniu tego roku szefowa Biura Energii Jądrowej Departamentu Energii USA, Catherine Huff, powiedziała, że Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z sojusznikami, aby umożliwić produkcję nisko wzbogaconego uranu, który jest wykorzystywany do zasilania elektrowni jądrowych, w celu uniezależnienia się od rosyjskich dostaw. Powiedziała, że Stany Zjednoczone, we współpracy z Japonią, Wielką Brytanią, Francją i Kanadą, zamierzają stworzyć międzynarodową sieć dostaw, aby uwolnić się od zależności od Rosji.
Obecnie udział energii jądrowej w USA wynosi 20 procent, Stany Zjednoczone mogą samodzielnie zapewnić sobie paliwo dla 30 procent, dostawy paliwa z Rosji stanowią około 20 procent.
W grudniu 2023 r. Izba Reprezentantów USA zatwierdziła projekt ustawy zakazującej importu nisko wzbogaconego uranu pochodzenia rosyjskiego do 2040 roku. Ustawa ograniczyłaby import nisko wzbogaconego uranu wyprodukowanego w Rosji lub w zakładzie zarejestrowanym w Rosji. Inicjatywa upoważnia Sekretarza Energii USA, w porozumieniu z Sekretarzem Stanu i szefem Departamentu Handlu, do zniesienia zakazu, jeśli inne źródła dostaw uranu okażą się niedostępne lub jeśli import rosyjskiego paliwa będzie leżał w interesie narodowym USA.
Według Departamentu Energii USA, Rosja dostarcza wzbogacony uran wykorzystywany jako surowiec do produkcji paliwa do ponad 90 komercyjnych reaktorów w USA, co czyni ją największym zagranicznym dostawcą do Stanów Zjednoczonych.