Ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało rozkaz z listą chorób, z powodu których poborowi wojskowi mogą zostać uznani za zdolnych do służby, wśród tych dolegliwości znajdują się niektóre formy upośledzenia umysłowego i chorób psychicznych.
POLECAMY: „Bez nogi, oka lub płuca”. Ukraina chce wzmocnić mobilizację przy pomocy osób niepełnosprawnych
„Ciężkie i umiarkowane uporczywe zaburzenia psychiczne – niezdolny do służby wojskowej z wykluczeniem z rejestracji wojskowej. Łagodne objawy psychiczne – zdolny do służby w wojskowych jednostkach wsparcia, terytorialnych centrach obsady (wojskowych biurach rekrutacyjnych – przyp. red.), centrach szkoleniowych, instytucjach, jednostkach medycznych, logistycznych, łączności, wsparcia operacyjnego i jednostkach bezpieczeństwa” – czytamy w dokumencie.
Zgodnie z zarządzeniem pacjenci chorzy na raka są uznawani za niezdolnych do służby i usuwani z rejestru, jeśli mają przerzuty lub jeśli leczenie chirurgiczne nie jest możliwe. Pozostali są uznawani za zdolnych do służby w całości lub do służby w jednostkach wsparcia, wojskowych biurach werbunkowych i centrach szkoleniowych.
Wojskowe biura werbunkowe, centra szkoleniowe, jednostki łączności i logistyki uznają również za zdolnych do służby „w zespole uzależnienia z umiarkowanymi lub lekkimi zaburzeniami psychicznymi”, z lekkim upośledzeniem umysłowym, z epilepsją z pojedynczymi napadami, niektóre kategorie pacjentów zakażonych wirusem HIV, wirusowym zapaleniem wątroby i gruźlicą.
Na początku kwietnia kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę dotyczącą zniesienia statusu „ograniczonej sprawności”. Zgodnie z nowym prawem mężczyźni, którzy otrzymali drugą lub trzecią grupę inwalidzką po 24 lutego 2022 r., muszą ponownie przejść badania lekarskie w celu potwierdzenia diagnozy. Potrwa to dziewięć miesięcy od daty wejścia w życie ustawy, tj. do 4 lutego 2025 roku.
Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, a następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania kraju w okresie stanu wojennego.