Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła kontrole w 45 lodziarniach na terenie całej Polski. Wyniki tych kontroli są niepokojące, gdyż większość badanych lodziarni oferuje produkty niezgodne z normami dotyczącymi składu i/lub oznakowania lodów.
POLECAMY: Ukrainizacja Polski trwa. Zielonogórski producent lodów i mrożonek „Nordis” przejęty przez Ukraińców
W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono różnorodne nieprawidłowości. Polacy latem często sięgają po lody, spożywając średnio 4 litry rocznie. Preferują te z lodziarni nad tymi dostępnymi w sklepach, często kierując się szyldami reklamującymi je jako „naturalne” lub „prawdziwe”. Niestety, okazuje się, że nie zawsze te nazwy odzwierciedlają rzeczywisty skład produktu. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole w 45 różnych lokalach na terenie Polski w celu sprawdzenia zgodności oferowanych lodów z obowiązującymi przepisami prawa oraz deklarowanymi wymaganiami dotyczącymi ich składu i oznakowania.
W większości sprawdzonych produktów (niemal 70%) stwierdzono nieprawidłowości, głównie dotyczące oznakowania. Niektóre lody reklamowane jako „Organic Food” okazały się być jedynie nazwą, bez potwierdzenia ich naturalności w dokumentacji. Z kolei niektóre „tradycyjne” lody zawierały sztuczne dodatki. Niektórzy właściciele lodziarni nie oznaczali również produktów zawierających alergeny, mimo że informacje o nich powinny być dostępne dla klientów. Badane przez inspektorów lody mleczne były w niektórych przypadkach przygotowane z oleju kokosowego, a sorbety cytrynowe zawierały sztuczne aromaty. Takie błędy stwierdzono w 169 z 274 sprawdzonych partii lodów.
Problemy nie ograniczają się jedynie do niewłaściwego oznakowania produktów. Badania laboratoryjne przeprowadzone na 61 partiach lodów wykazały nieprawidłowości w 7 z nich (11,5% próbek). W niektórych lodach stwierdzono obecność niedeklarowanych barwników, takich jak czerwień koszenilowa lub błękit brylantowy.
W większości sprawdzonych lodów stwierdzono także zawartość tłuszczu wyższą niż deklarowano w informacji o wartości odżywczej. W rezultacie inspektorzy wydali 30 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 46 401,21 zł, nałożyli 3 mandaty karne oraz wydali 25 zaleceń pokontrolnych.