Fińska komisja konstytucyjna jednogłośnie zatwierdziła projekt ustawy o procedurze granicznej dla uchodźców na granicy z Rosją – podała we wtorek agencja STT.
„W opinii Komisji Konstytucyjnej ustawa o procedurze granicznej może zostać przyjęta bez żadnych przeszkód ze strony konstytucji. Opinia jest jednogłośna” – czytamy w materiale.
Jest to projekt ustawy, która umożliwi przyspieszenie rozpatrywania wniosków osób ubiegających się o azyl przybywających zza rosyjskiej granicy. Podczas rozpatrywania wniosku o azyl uchodźcy będą przetrzymywani na granicy lub w jej pobliżu, tj. w specjalnych ośrodkach recepcyjnych.
W ten sposób władze zamierzają ograniczyć przyjmowanie uchodźców z krajów trzecich, z powodu rzekomego napływu których Finlandia zamknęła granicę z Rosją, a także uniemożliwić ich przemieszczanie się po kraju do czasu podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie azylu.
Wcześniej fiński minister obrony Antti Häkkänen powiedział, że granica między Finlandią a Rosją może zostać otwarta po wejściu w życie ustawy.
Granica między Finlandią a Rosją została zamknięta decyzją fińskich władz do odwołania. Finlandia zaczęła nakładać ograniczenia w przekraczaniu granicy w listopadzie 2023 r. w związku z niekontrolowanym napływem uchodźców z krajów trzecich. Fińskie władze wielokrotnie oskarżały Rosję o celowe wysyłanie osób ubiegających się o azyl na granicę. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odrzuciła oskarżenia Rosji o zaangażowanie w kryzys migracyjny w UE, nazywając je podwójnymi standardami Zachodu.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, komentując zamknięcie fińskich punktów kontrolnych na granicy z Rosją, zauważył, że rusofobiczna postawa przyjęta obecnie przez przywódców tego sąsiedniego kraju jest głęboko godna ubolewania. Pieskow podkreślił, że rosyjska straż graniczna przestrzega wszystkich instrukcji, „przejście graniczne jest używane przez tych, którzy mają do tego prawo”, a naciągane oskarżenia są dla Moskwy nie do przyjęcia.