Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę. Przemysł i gospodarstwa w Europie są bardzo poszkodowane. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena. Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane – powiedział premier Mateusz Morawiecki
Jak zaznaczył, „nie chcemy wszystkiego pokrywać tylko z naszej obniżki podatku VAT, obniżki akcyzy”. „My to robimy, ale to jest ciągle za mało” – dodał. „Ja chcę, żeby Polacy mieli tańszy gaz, tańszą energię elektryczną, tańszą ropę, dlatego też chcę udać się na Bliski Wschód, ażeby tam także negocjować pozyskiwanie ropy” – dodał. „Chcemy zastąpić te rosyjskie surowce naturalne, bo Rosja okazała się zbójeckim, barbarzyńskim państwem – oczywiście Rosja rządzona przez Putina, przez tą postkomunistyczną mafię” – pokreślił.
„Różne elementy będą się składać na tę „tarczę antyputinowską” – nie tylko związane wprost z budżetem państwa polskiego, ale także takie, o które będziemy się starali tutaj, w Europie” – dodał Morawiecki.
Tarcze antyinflacyjne
1 lutego weszła w życie tzw. druga tarcza antyinflacyjna, która obniżyła VAT z 23 proc. do ośmiu procent na paliwa, przedłużyła obowiązywanie pięcioprocentowej stawki VAT na prąd, obniżyła stawki VAT na ciepło do pięciu procent, wprowadziła zerową stawkę VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, wprowadziła zerową stawkę VAT na gaz ziemny, oraz zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką pięciu procent.
Ponadto na jej podstawie od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz.
Wcześniej pierwsza tarcza antyinflacyjna obniżyła VAT na energię elektryczną z 23 proc. do pięciu procent, obniżyła VAT na gaz ziemny z 23 proc. do ośmiu procent., obniżyła VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do ośmiu procent, obniżyła akcyzę na paliwa silnikowe i energię elektryczną, zwolniła z akcyzy energię elektryczną dla gospodarstw domowych i wyłączyła sprzedaż paliw silnikowych z podatku detalicznego.
Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej mają obowiązywać do końca lipca.