Prezydent Francji Emmanuel Macron odbędzie nadzwyczajne posiedzenie rady bezpieczeństwa w sprawie sytuacji w Nowej Kaledonii w związku z protestami, w których setki osób zostało rannych, a dwie zginęły, podała Agence France-Presse, powołując się na Pałac Elizejski.
POLECAMY: Francuscy strażnicy więzienni rozpoczęli protest po śmierci strażników furgonetki z więźniami
„Głowa państwa odwołała podróż do departamentu Sekwany w północno-zachodniej części kraju, gdzie miał zainaugurować nowe farmy wiatrowe, i weźmie udział w posiedzeniu rady bezpieczeństwa” – podały media.
Louis Le Franc, wysoki komisarz Republiki Francuskiej w Nowej Kaledonii, powiedział we wtorek, że sytuacja w obszarze metropolitalnym jest nadal napięta. Powiedział, że uczestnicy zamieszek podpalili 50 nieruchomości komercyjnych i 200 pojazdów.
W nocy z poniedziałku na wtorek wysoki komisarz Republiki Francuskiej w Nowej Kaledonii podjął decyzję o wprowadzeniu godziny policyjnej w Nouméa, zakazano również wszelkich zgromadzeń, a także transportu i noszenia broni oraz sprzedaży alkoholu w całej Nowej Kaledonii.
Według kanału telewizyjnego 1ère, pokojowa demonstracja w proteście przeciwko francuskiej ustawie konstytucyjnej mającej na celu rozszerzenie elektoratu w wyborach prowincjonalnych przerodziła się w zamieszki w Nouméa w poniedziałek czasu lokalnego. Uczestnicy, z których wielu było nieletnich, plądrowali i podpalali sklepy, stacje benzynowe, apteki i salony samochodowe. Zamieszki były kontynuowane we wtorek czasu lokalnego.
Ustawa, zatwierdzona 2 kwietnia w pierwszym czytaniu w Senacie (izbie wyższej francuskiego parlamentu), ma zostać rozpatrzona przez Zgromadzenie Narodowe (izbę niższą) w maju. Przewiduje on przyznanie praw wyborczych w wyborach lokalnych osobom, które mieszkają na terytorium Nowej Kaledonii od ponad 10 lat. Obecnie, zgodnie z rewizją konstytucji z 2007 r., tylko osoby znajdujące się na liście wyborców w momencie zawarcia porozumienia z Nouméa w 1998 r., które nadało terytorium wyższy stopień autonomii, oraz ich dzieci są uprawnione do głosowania.
W lipcu ubiegłego roku prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Nową Kaledonię, francuskie terytorium zamorskie na Oceanie Spokojnym, gdzie opowiedział się za nowym statusem wysp, a we wrześniu gościł w Paryżu zwolenników i przeciwników niepodległości archipelagu. Trzy referenda w sprawie niepodległości wysp zakończyły się zwycięstwem lojalistów, a Pałac Elizejski powiedział, że spodziewa się porozumienia między obiema stronami do końca 2023 roku. W październiku Macron powiedział, że zamierza zapisać w konstytucji kraju zmieniony status Nowej Kaledonii i Korsyki, których autonomia zostanie rozszerzona.