Rada Unii Europejskiej jednogłośnie uznała europejskie aspiracje Ukrainy i zgodziła się wspierać ją w tym kierunku. Przywódcy państw członkowskich zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosków w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE.
Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej Rady UE po spotkaniu w Wersalu w czwartek 10 marca. Na spotkaniu omówiono w szczególności wojnę Rosji z Ukrainą.
Przywódcy Unii Europejskiej zadeklarowali zamiar dalszego zacieśniania więzi i partnerstwa z państwem ukraińskim, ponieważ Ukraina „należy do europejskiej rodziny”. Jednocześnie w dokumencie nie ma mowy o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata ani o przyspieszonej procedurze przystąpienia tego państwa do UE.
„Rada Europejska uznała europejskie aspiracje i europejski wybór Ukrainy. Rada działała szybko i zwróciła się do Komisji o wydanie opinii w sprawie tego wniosku. W oczekiwaniu na to i bezzwłocznie jeszcze bardziej zacieśnimy nasze więzi i pogłębimy nasze partnerstwo w aby wesprzeć Ukrainę w jej dążeniu do europejskiej drogi . Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny” – czytamy w oświadczeniu.
Państwa członkowskie UE potwierdziły również, że udzielą Ukrainie wsparcia politycznego, finansowego, materialnego i humanitarnego w związku z rosyjską agresją.
„Jesteśmy zdeterminowani, aby dalej zwiększać naszą presję na Rosję i Białoruś. Nałożyliśmy poważne sankcje i jesteśmy gotowi na szybkie wprowadzenie nowych sankcji” – powiedziała Rada UE.
Na swojej stronie na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda nazwał spotkanie w Wersalu historycznym. Zauważył, że po pięciu godzinach gorących dyskusji , wszyscy przywódcy UE powiedzieli „tak” ukraińskiej integracji europejskiej.
„ Proces się rozpoczął. Teraz od nas i Ukraińców zależy, czy zrobimy to szybko . Bohaterscy Ukraińcy zasługują na to, by wiedzieć, że są mile widziani w UE” – napisał.
Jednocześnie, według Reutersa , przywódcy państw członkowskich UE byli podzieleni w swoich poglądach na temat Ukrainy. Premier Chorwacji Andrej Plenkovic zauważył, że do Unii Europejskiej nie można przystąpić z dnia na dzień. Premier Holandii Mark Rutte dodał również, że nie ma przyspieszonego procesu akcesyjnego do UE i że może on ciągnąć się miesiącami lub latami.
1 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję, która zapoczątkowała prace instytucji unijnych nad przystąpieniem Ukrainy do Unii. Po zakończeniu prac kraj otrzyma status kandydata do bloku, a dopiero po tym będzie mógł ubiegać się o pełne członkostwo (wcześniej trwają konsultacje). Zazwyczaj procedura może trwać od kilku lat do kilkudziesięciu lat. Jednak w przypadku Ukrainy proponuje się zastosowanie nowej specjalnej krótkiej procedury.