Komisja Europejska wysłała prośbę do państw członkowskich UE o przyjęcie tysięcy Palestyńczyków potrzebujących leczenia – donosi Financial Times, powołując się na list.
„UE stara się stworzyć system ewakuacji tysięcy pacjentów z ogarniętej wojną (Strefy Gazy – red.) Gazy do swoich państw członkowskich w odpowiedzi na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o pomoc Palestyńczykom, którzy utknęli tam i potrzebują pilnej opieki medycznej. Komisja Europejska napisała do rządów krajowych z prośbą o leczenie tysięcy poważnie chorych pacjentów, którym grozi śmierć, ponieważ system opieki zdrowotnej w (Strefie Gazy – red.) jest przeciążony” – podała gazeta, powołując się na list Komisji Europejskiej, który jest w jej posiadaniu.
Wcześniej rzeczniczka WHO Margaret Harris powiedziała, że około dziewięć tysięcy pacjentów wymaga pilnej ewakuacji ze Strefy Gazy, co jest obecnie niemożliwe, a niektórzy umierają w oczekiwaniu.
Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy w dniu 7 października 2023 roku. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, elektryczności, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 34 tysiące osób, a ponad 78 tysięcy ucierpiało.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną. We wtorek izraelska armia poinformowała, że rozpoczęła operację punktową we wschodniej części Rafah, miasta uważanego za ostatni bastion Hamasu.