Co najmniej połowa Ukraińców przebywających w Polsce, Niemczech i Czechach prawdopodobnie nie wróci na Ukrainę. Tak wynika z reprezentatywnego badania wśród ukraińskich uchodźców, które pod koniec kwietnia przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS).
Wyniki ankiety opublikował w tym tygodniu KIIS.
We wspomnianym trio krajów gościło najwięcej Ukraińców, którzy od 24 lutego 2022 roku, czyli od początku wielkiej inwazji rosyjskiej, znaleźli schronienie przed wojną za granicą.
Według danych Eurostatu na koniec stycznia 2024 r. w Niemczech przebywało 1,3 mln Ukraińców, w Polsce około 952 tys., a w Czechach 381 tys. Ogółem ponad 4,3 mln z nich korzystało jednocześnie z tymczasowej ochrony w krajach UE, z czego 116 tys. na Słowacji.
Ukraińska baletnica Antonina Vasylieva z Charkowa: Przyjazd do hostelu w Gabčíkovie był lekkim szokiem
Większość myśli o kolejnym obywatelstwie
Demografowie i socjolodzy na Ukrainie przewidują, że wielu Ukraińców nie wróci do ojczyzny z zagranicy. Praca i perspektywy dla dzieci to główne czynniki decydujące o pobycie za granicą – podaje ukraiński portal BBC.
Dwie trzecie ukraińskich uchodźców w Niemczech, Polsce i Czechach (66%) stwierdziło w badaniu, że jest zadowolonych z obecnych warunków życia w kraju przyjmującym.
Wśród respondentów 7 proc. odpowiedziało, że posiada już obywatelstwo innego państwa, natomiast nie zrezygnowało z obywatelstwa ukraińskiego, kolejne 12 proc. złożyło o nie wniosek i czeka na decyzję władz. Mniej więcej jedna trzecia (34%) nie złożyła wniosku i nie planuje tego robić. Jednocześnie prawie połowa respondentów (45%) nie złożyła jeszcze wniosku, ale generalnie chciałaby uzyskać obywatelstwo innego państwa.