Szef Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) Philippe Lazzarini powiedział, że od rozpoczęcia izraelskiej operacji w Rafah 800 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia regionu.
„Prawie połowa populacji Rafah, czyli 800 000 osób, jest w drodze, zmuszona do ucieczki od czasu rozpoczęcia przez siły izraelskie operacji wojskowej w tym rejonie w dniu 6 maja” – napisał Lazzarini na swojej stronie w mediach społecznościowych X.
POLECAMY: Izraelski rząd wojskowy zatwierdza rozszerzenie operacji w Rafah
W dniu 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas przeniknęli na obszary przygraniczne, otworzyli ogień do wojska i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 35 tysięcy osób, a ponad 78 tysięcy ucierpiało.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną. W nocy 7 maja siły lądowe Sił Obronnych Izraela wkroczyły do Rafah, położonego na granicy z Egiptem. Samo miasto jest uważane za ostatni bastion Hamasu.