Wprowadzenie zmian dotyczących renty wdowiej jest obecnie przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji, podczas którego rząd przekazał swoje uwagi do projektu. Obecne przepisy pozwalają na to, aby po śmierci jednego z małżonków, drugi mógł przejąć 85% jego świadczenia lub pozostać przy swoim.
POLECAMY: Renta wdowia będzie wyższa. Planowane zmiany w przepisach
Nowy projekt przewiduje jednak odstępstwa od zasady jednej wypłaty. Proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie dodatkowych opcji dla wdów i wdowców.
Nowe zasady dotyczące renty wdowiej
- Pierwszy wariant: Wdowie lub wdowcowi pobierającemu świadczenie emerytalne przysługiwałoby dodatkowo 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
- Drugi wariant: Do renty rodzinnej po zmarłym dodawana byłaby wypłata 50% świadczenia podstawowego wdowy lub wdowca.
Ograniczenia i limity
Warto podkreślić, że wysokość renty wdowiej będzie limitowana. Renta ta nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Podczas posiedzenia, zarówno przedstawiciele projektodawcy, jak i rządu, zgodzili się co do zasadności wprowadzenia takich rozwiązań. Propozycje te mają na celu lepsze zabezpieczenie finansowe wdów i wdowców po stracie małżonka.
-Konieczność ta wynika ze spadającej stopy zastąpienia ( tj. zależności między przeciętnym wynagrodzeniem, a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą) oraz kwestii ekonomicznych i społecznych. Relatywna wysokość emerytur spada. Do tego dochodzi rosnąca liczba osób starszych, oraz zjawisko osamotnienia seniorów. W efekcie możemy mieć do czynienia z plagę ubóstwa osób starszych, która negatywnie wpłynie nie tylko na jakość ich życia, ale też na gospodarkę- mówił Sebastian Koćwin z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
W podobnym tonie wypowiedziała się w Sejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
– W obliczu zmian demograficznych zaproponowane rozwiązanie ustabilizowałoby sytuację materialną seniorów, którzy pozostają przy życiu po stracie partnera – mówiła na posiedzeniu komisji.
Mimo że to inicjatywa obywatelska zadeklarowała wsparcie merytoryczne w trakcie prac nad zmianami.
Z kolei Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w MRPiPS wymienił kilka kwestii, które wymagają doprecyzowania w przepisach.
-W pierwszej kolejności, należałoby uzupełnić katalog uprawnień do świadczeń emerytalno- rentowych, do których stosuje się regułę zbiegu przewidzianą w projekcie. Świadczeń, które chronią podobne ryzyka jest więcej- mówił.
To jednak nie wyczerpuje tematu. Autor projektu zauważył również brak szczegółowych zasad stosowania reguły zbiegu przy kilku świadczeniach emerytalno-rentowych.
Wskazywał także na brak określenia w przepisach organów odpowiedzialnych za ustalanie i wypłacanie świadczeń w zbiegu.
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!
Etap: Projekt procedowany w Sejmie