Biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku poinformowało w środę, że wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty. O ten tytuł będzie rywalizować dziewięć europejskich miast, a zwycięzca otrzyma 600 tys. euro na rozwój inwestycji proekologicznych.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest corocznie jednemu miastu w Europie, które wyróżnia się w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego, społecznego i gospodarczego.
W tym roku o tytuł ubiegają się: Braga (Portugalia), Braszów (Rumunia), Kordoba (Hiszpania), Guimaraes (Portugalia), Heilbronn (Niemcy), Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee (Austria), Linz (Austria), Ryga (Łotwa) oraz Rybnik (Polska).
Jak podaje rybnicki magistrat, obecnie wnioski są oceniane przez siedmiu niezależnych ekspertów. Miasta-finaliści zostaną ogłoszone w lipcu, a ich prezentacje odbędą się 23-24 października w Walencji, Hiszpania. Zwycięzca zostanie ogłoszony 24 października podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród w Walencji.
W konkursie mogą uczestniczyć miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, a w krajach, gdzie nie ma tak dużego miasta, może startować największe miasto danego państwa.
„Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko” – czytamy w informacji prasowej.
Selekcja miast w konkursie jest rygorystyczna. Rybnik musiał dostarczyć dane i zestawienia dotyczące sytuacji w siedmiu kategoriach – powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu. Na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy.