Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia. Archeolodzy odkryli doskonale zachowane pomieszczenie wykorzystywane do obrzędów rytualnych, na którego niebieskich ścianach znajdują się malowidła. W pomieszczeniu znaleziono również dzbany i amfory.
Włoskie media opisują to odkrycie jako „następny cud w Pompejach”. Znalezisko miało miejsce na obszarze starożytnego miasta zniszczonego w 79 roku przez erupcję Wezuwiusza.
Pomieszczenie o powierzchni około 8 metrów kwadratowych znajduje się w części wykopalisk oznaczonej jako Regio IX. Ten obszar, leżący w centrum antycznego miasta, pozostawał w dużej mierze nieprzebadany od czasów kataklizmu sprzed prawie dwóch tysięcy lat.
Niebieskie pomieszczenie, bogato udekorowane ściennymi malowidłami, pełniło funkcję swoistego „sanktuarium” i służyło do przechowywania rytualnych, „świętych” przedmiotów.
W pomieszczeniu znaleziono również ślady prac prowadzonych w chwili wybuchu, o czym świadczą fragmenty narzędzi pozostawionych tam przez robotników, prawdopodobnie niewolników. Wśród znalezisk jest też 15 amfor różnej wielkości.