Trybunała UE w Luksemburgu skazał Węgry na grzywnę w wysokości 200 mln euro, a także milion euro dziennych płatności z powodu odmowy zastosowania się do poprzednich orzeczeń sądowych związanych z naruszeniem ogólnoeuropejskich zasad dotyczących przyjmowania migrantów – podała agencja w komunikacie prasowym.
„Mówimy o bezprecedensowym i bardzo poważnym naruszeniu prawa europejskiego. Trybunał Sprawiedliwości UE skazuje Węgry na grzywnę w wysokości 200 milionów euro i kary w wysokości miliona euro dziennie za każdy dzień opóźnienia” – czytamy w dokumencie.
W listopadzie 2020 i 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał w swoich wyrokach, że przepisy szeregu węgierskich ustaw dotyczących przyjmowania migrantów są sprzeczne z prawem europejskim. Kwestią sporną są poprawki do szeregu ustaw przyjętych w 2018 r. w kontekście kryzysu migracyjnego. W szczególności Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że przepisy dotyczące ścigania karnego osób pomagających migrantom w ubieganiu się o azyl są niezgodne z prawem europejskim.
W grudniu 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł przeciwko Węgrom w związku z surowymi ograniczeniami dla migrantów. W szczególności Trybunał wskazał na „ograniczenie dostępu do ochrony międzynarodowej, nielegalne przetrzymywanie osób ubiegających się o taką ochronę w strefach tranzytowych, przekazywanie do stref przygranicznych nielegalnie przybyłych obywateli państw trzecich bez poszanowania gwarancji związanych z procedurą powrotu”.
Po kryzysie migracyjnym w Europie, węgierskie władze zaczęły wdrażać surową politykę wobec migrantów i uchodźców, którzy przekraczają granice kraju. Budapeszt został za to ostro skrytykowany przez agencje humanitarne ONZ i UE. W szczególności władze węgierskie są krytykowane w Brukseli przede wszystkim za odmowę wdrożenia decyzji UE w sprawie polityki migracyjnej.
Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał również, że wszystkie państwa UE muszą zastosować się do decyzji Trybunału i wyeliminować te naruszenia, w przeciwnym razie mogą zostać nałożone sankcje finansowe.