W piątek Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych poinformowało za pośrednictwem portalu X, że na granicy polsko-białoruskiej doszło do incydentu. W rejonie Dubicz Cerkiewnych uszkodzona została wojskowa karetka. Jak wynika z raportu, ciężki przedmiot rzucony przez niezidentyfikowaną osobę z terytorium Białorusi spowodował uszkodzenia pojazdu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.
Eskalacja napięć na granicy
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta. Straż Graniczna poinformowała w środę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W kierunku polskich patroli znów rzucano konarami oraz kamieniami.
Od początku roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 18,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. „Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – podkreślił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Rosnąca agresja i działania ochronne
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na radykalny wzrost liczby osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski oraz na ich agresję. “Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – wskazał.
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia, żołnierze Wojska Polskiego pełniący służbę na granicy polsko-białoruskiej są intensywnie szkoleni przez policjantów z oddziału prewencji. Mundurowi uczą się, jak radzić sobie z agresywnym tłumem, chronić się przed atakami z użyciem kamieni i noży, operować w szyku bojowym oraz korzystać z tarcz i miotaczy gazu.
Podsumowanie
Incydent z uszkodzeniem wojskowej karetki to kolejny przykład eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby graniczne oraz wojsko intensyfikują działania mające na celu ochronę granic kraju oraz zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszom. Rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, a metody stosowane przez nielegalnych migrantów stają się coraz bardziej agresywne. Polska odpowiada na te wyzwania poprzez intensywne szkolenia i przygotowania swoich służb.
W obliczu tych trudnych okoliczności kluczowe jest zachowanie czujności i współpraca pomiędzy różnymi jednostkami ochrony granic. Polskie służby są gotowe, aby sprostać wyzwaniom i zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej granicy kraju.