Rozliczenia za nadużycia poprzedniej władzy nie mogą być mechanizmem propagandowym, muszą być porządną pracą prawniczą – podkreślił w niedzielę w Ścinawce Górnej na Dolnym Śląsku minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Dodał, że takich spraw jest bardzo dużo i wymagają one determinacji ze strony prokuratury.
POLECAMY: Zespół Giertycha zawiadamia prokuraturę w sprawie „tajnego” listu Kaczyńskiego do Ziobry
Determinacja i Dokładność
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas spotkania z uczestnikami festiwalu Góry Literatury w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej podkreślił, że traktuje bardzo poważnie postulat i wolę dokonania rzeczywistych rozliczeń za „łamanie prawa w ciągu ostatnich ośmiu lat”.
„Prokuratura zajmuje się tymi sprawami intensywnie. Myślę też, że nie doceniamy roli komisji śledczych, (…) dzięki nim dowiedzieliśmy się znacznie więcej o głównych aferach – to jest wielka wartość dla naszego życia publicznego i oparcie dla późniejszych postępowań prokuratorskich” – mówił Bodnar. Minister dodał, że kierowany przez niego resort przywiązuje dużą wagę do „jawności życia publicznego”. „Przykładamy wagę w resorcie do ujawniania dokumentów, które w ministerstwie były zgromadzone przez lata” – powiedział Bodnar.
Odpowiedzialność Prawna i Trybunał Stanu
Szef resortu sprawiedliwości zaakcentował, że najważniejsza jednak jest odpowiedzialność prawna za nadużycia. „Tych spraw jest bardzo dużo i one wymagają niezwykłej determinacji ze strony prokuratury, ale też wielkiej dbałości o szczegóły” – podkreślił minister. Bodnar zwrócił też uwagę, że rozliczenia za nadużycia poprzedniej władzy nie mogą być mechanizmem propagandowym, ale muszą być „porządną pracą prawniczą”. „Przedstawienie wniosku o uchylenie immunitetu i później zarzutów musi być przygotowane solidnie, aby to się obroniło później przed sądem i aby doprowadzić proces rozliczeń do końca” – mówił.
Pytany, czy politycy, którzy dopuścili się nadużyć, staną przed Trybunałem Stanu, Bodnar odpowiedział: „Te sprawy trzeba przygotowywać. Być może będzie takie moment, kiedy sprawy przed Trybunałem Stanu przyśpieszą. Ja nie uznawałbym, że Trybunał Stanu jest organem, który nie będzie miał żadnego wpływu naszą rzeczywistość” – powiedział Bodnar.
Festiwal Góry Literatury
Festiwal Góry Literatury odbywa się na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim. Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
Podczas tegorocznej edycji imprezy odbędzie się ponad 150 wydarzeń – dyskusji i spotkań z autorami, ale też koncertów, dziewięć pokazów filmowych, pięć wystaw, dwa przedstawienia teatralne i kilkadziesiąt warsztatów.
Podsumowanie
Minister Adam Bodnar wyraźnie zaznaczył, że rozliczenia za nadużycia poprzedniej władzy muszą opierać się na solidnych podstawach prawniczych i nie mogą służyć celom propagandowym. Wyraził również przekonanie o konieczności dokładnej pracy prokuratury i roli jawności w życiu publicznym. Festiwal Góry Literatury stanowi doskonałe tło do takich dyskusji, podkreślając znaczenie kultury i obywatelskiego zaangażowania w budowaniu sprawiedliwego społeczeństwa.