Poseł Marcin Romanowski został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) na polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa (PK), Romanowskiemu mają zostać przedstawione zarzuty i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji, głównie za sprawą zarzutów jego adwokata dotyczących rzekomego naruszenia immunitetu międzynarodowego posła.
POLECAMY: PILNE! Marcin Romanowski został zatrzymany
Zatrzymanie i Zarzuty
„Poseł Marcin Romanowski został dziś zatrzymany na polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Zostanie doprowadzony do Prokuratury Krajowej celem przeprowadzenia z jego udziałem czynności w charakterze podejrzanego” — czytamy w komunikacie rzecznika prasowego PK prok. Przemysława Nowaka.
Prokuratura zarzuca Romanowskiemu popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu. Zarzuty obejmują także przekraczanie uprawnień, niedopełnianie obowiązków oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, co miało wyrządzić szkody w mieniu Skarbu Państwa.
Zatrzymania dokonano po otrzymaniu dokumentacji potwierdzającej uchylenie przez Sejm immunitetu poselskiego Romanowskiego oraz zgody na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Rzecznik PK wyjaśnia, że zatrzymanie wynikało z uzasadnionej obawy bezprawnego utrudniania postępowania oraz potrzeby niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego, co określa art. 247 § 1 pkt 2 i § 2 Kodeksu postępowania karnego.
Kontrowersje Prawne
Adwokat Romanowskiego, Bartosz Lewandowski, twierdzi, że zatrzymanie jego klienta jest bezprawne ze względu na drugi immunitet, wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). Lewandowski zaznacza, że prokuratura powinna była wystąpić do ZPRE o uchylenie tego immunitetu. „Potwierdza to nawet oficjalna strona internetowa Zgromadzenia Parlamentarnego RE” — pisze Lewandowski.
Immunitet członka Zgromadzenia wynika ze Statutu Rady Europy, Układu ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 1949 r., a także Protokołu dodatkowego. Adwokat podkreśla, że immunitet ten ma charakter gwarancyjny i chroni niezależność samego Zgromadzenia.
Reakcje i Komentarze
Na platformie X, Lewandowski określił zatrzymanie jako „SKANDAL o charakterze międzynarodowym”.
Były premier Mateusz Morawiecki skomentował zatrzymanie, nazywając je „próbą zastraszenia opozycji” oraz „działaniem stricte politycznym”.
O zatrzymaniu posła Romanowskiego poinformował też Zbigniew Konwiński, szef klubu KO. „Rozliczymy każdego, kto prawo złamał” – podkreślił.
Tło Afery Funduszu Sprawiedliwości
Marcin Romanowski, jako były wiceminister sprawiedliwości nadzorujący Fundusz Sprawiedliwości, jest kluczową postacią w aferze związanej z tym funduszem. Tomasz Mraz, były dyrektor Funduszu, przekazał prokuraturze nagrania i zeznania wskazujące na liczne nieprawidłowości. Według jego relacji, środki z funduszu były przyznawane wybranym podmiotom, a konkursy na ich przyznawanie były fikcją.
Podsumowanie
Zatrzymanie posła Marcina Romanowskiego przez ABW to wydarzenie, które budzi wiele kontrowersji i pytań o prawidłowość procedur prawnych oraz przestrzeganie immunitetów międzynarodowych. Sprawa jest ściśle związana z aferą Funduszu Sprawiedliwości, która podważa zaufanie do organów sprawiedliwości i wywołuje szerokie reakcje polityczne. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie będą miały daleko idące konsekwencje zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.