Jacek Kurski, były prezes Telewizji Polskiej, oraz Patrycja Kotecka-Ziobro, małżonka byłego ministra sprawiedliwości, znaleźli nowe zatrudnienie w Parlamencie Europejskim. Informacje te wywołują liczne kontrowersje i pytania dotyczące przejrzystości oraz zasadności ich nowych ról, zwłaszcza że obie osoby związane są z partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Suwerenna Polska (SP).
Nowa rola Jacka Kurskiego
Jacek Kurski, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego przegrał, szybko znalazł nową posadę. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennik „Fakt”, Kurski obejmie stanowisko asystenta grupy europosłów Prawa i Sprawiedliwości, działających w ramach frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
Źródła wewnątrz PiS sugerują, że rola Kurskiego może w przyszłości ewoluować. „Może przekształcić się w pozycję asystenta konkretnego europosła” – mówi anonimowy informator. Jednak nie wszyscy europosłowie PiS są zadowoleni z takiego obrotu spraw. „Na pewno nie będzie pracował ze mną. Ja już mam wybranych asystentów. To nie jest mój problem” – powiedział anonimowo jeden z europosłów dla „Faktu”.
Zatrudnienie Patrycji Koteckiej-Ziobro
Zatrudnienie w Parlamencie Europejskim znalazła również Patrycja Kotecka-Ziobro, małżonka Zbigniewa Ziobro. Po utracie stanowiska w zarządzie firmy ubezpieczeniowej Link 4, Kotecka-Ziobro ma pełnić funkcję doradcy europosłów Suwerennej Polski – Patryka Jakiego i Jacka Ozdoby.
Wynagrodzenie i obowiązki
Wynagrodzenie akredytowanych asystentów w Parlamencie Europejskim może sięgać około 2900 euro miesięcznie (około 12,7 tys. zł). Oficjalnie ich rola polega na bezpośrednim wspieraniu posłów w ich codziennej pracy w Brukseli, Strasburgu lub Luksemburgu.
Kontrowersje wokół zatrudnień
Zarówno Jacek Kurski, jak i Patrycja Kotecka-Ziobro, są postaciami budzącymi emocje i kontrowersje. Kurski, znany z kontrowersyjnego zarządzania Telewizją Polską, jest postrzegany jako figura polarizująca, co widać po reakcjach niektórych europosłów PiS. Z kolei Patrycja Kotecka-Ziobro, będąca blisko związana z jednym z najważniejszych polityków Suwerennej Polski, także wzbudza mieszane uczucia wśród polityków i opinii publicznej.
Zatrudnienie tych dwóch postaci w strukturach Parlamentu Europejskiego z pewnością będzie obserwowane z dużą uwagą zarówno przez media, jak i przez opinię publiczną. Transparentność i zasady zatrudniania w instytucjach publicznych to tematy, które zawsze budzą zainteresowanie i są podstawą do dyskusji na temat etyki w polityce.
Podsumowanie
Nowe role Jacka Kurskiego i Patrycji Koteckiej-Ziobro w Parlamencie Europejskim są dowodem na to, jak polityczne powiązania mogą wpływać na kariery zawodowe. Choć ich zatrudnienie spotyka się z różnymi reakcjami, jedno jest pewne – będą one uważnie obserwowane i oceniane zarówno przez media, jak i przez społeczeństwo.