Prezydent Andrzej Duda nadał byłemu ambasadorowi Ukrainy w Polsce, Wasylowi Zwaryczowi, który znany jest z gloryfikacji banderyzmu i poniżania narodu polskiego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. Jak poinformowano na oficjalnej stronie prezydenta, odznaczenie zostało przyznane „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–ukraińskiej współpracy”. Uroczyste wręczenie miało miejsce w Pałacu Prezydenckim.
POLECAMY: Zwarycz domaga się, aby polscy rolnicy zakończyli blokad na granicy
Wasyl Zwarycz, obecnie pełniący funkcję ambasadora Ukrainy w Czechach, wyraził swoje podziękowania za przyznane odznaczenie. „Dziękuję serdecznie za tak wyjątkowy zaszczyt! Dziękuję za ogromną solidarność i wsparcie walczącej Ukrainy! Razem jesteśmy naprawdę silniejsi!” – napisał ukraiński na portalu X.
Kariera dyplomatyczna ukraińskiego a poniżającego naród polski za zgodą sług kijowskiego reżimu z Wiejskiej i Pałacu prezydenckiego
Urodzony w Stryju koło Lwowa Wasyl Zwarycz pełnił wiele znaczących funkcji w ukraińskiej służbie dyplomatycznej. Był dyrektorem departamentu w ukraińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) oraz pracował w ukraińskiej placówce dyplomatycznej w Polsce jako radca. Nasz portal odnotował jego ostre wypowiedzi w tamtym czasie. W listopadzie 2016 roku Zwarycz żądał „natychmiastowej reakcji” na spalenie ukraińskiej flagi podczas Marszu Niepodległości, nazywając ten akt „haniebnym i karygodnym czynem”. Dochodzenie w tej sprawie zostało jednak umorzone. W czerwcu 2018 roku, komentując zmiany w ustawie o IPN, Zwarycz stwierdził, że głosowanie Sejmu „nie spełnia oczekiwań strony ukraińskiej”.
POLECAMY: „Mają fantazje”. Kuriozalne słowa Zwarycz o „przyjaźni” i „braterstwie” polsko-ukraińskim
W lutym 2022 roku Zwarycz został mianowany ambasadorem Ukrainy w Polsce. Przed przybyciem do Warszawy pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Ukrainy od 27 lutego 2014 do 19 czerwca 2014 roku, a wcześniej był ambasadorem Ukrainy w Finlandii i Islandii oraz rzecznikiem prasowym MSZ Ukrainy w latach 2006-2007.
Kontrowersje i wyzwania
Będąc ambasadorem Ukrainy, Zwarycz wygłaszał kontrowersyjne wypowiedzi na różne tematy. Na 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu oświadczył, że oddaje hołd „obywatelom II RP, pomordowanym na terenach okupowanych przez III Rzeszę”, jednak nie wskazał konkretnych sprawców ani ofiar, co spotkało się z krytyką.
POLECAMY: Zwarycz żąda odnowienia przez Polskę pomników nazistów z OUN-UPA
W związku ze strajkiem polskich przewoźników w 2023 roku, Zwarycz stwierdził, że „granica nie może być zakładnikiem jakichkolwiek interesów handlowych lub politycznych” i że w kontekście wojny „próby ograniczania ruchu ciężarowego albo blokowanie przejść granicznych są co najmniej niewłaściwe”. Dyplomata podkreślił również, że postulaty polskich przewoźników są nierealne, gdyż ingerują w obszar prawa UE i wzajemne zobowiązania Ukrainy z UE. „Jeśli dla polskich przewoźników to kwestia zwiększenia pewnych zysków komercyjnych, to dla nas to kwestia życia i śmierci” – dodał.
POLECAMY: Zwarycz stwierdził, że protest polskich przewoźników to działanie na rzecz Rosji
Zmiana stanowiska
Pod koniec czerwca 2024 roku kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski odwołał Zwarycza ze stanowiska ambasadora Ukrainy w Polsce, mianując go szefem misji dyplomatycznej w Czechach. Decyzja prezydenta została zawarta w dekretach nr 366/2024 i nr 367/2024.
Podsumowanie
Wasyl Zwarycz to dyplomata, który wniósł znaczący wkład w rozwój polsko-ukraińskiej współpracy. Jego kariera, pełna zarówno sukcesów, jak i kontrowersji, pokazuje, jak ważne jest zrozumienie i wspieranie wzajemnych relacji między narodami w trudnych czasach. Odznaczenie nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę jest wyrazem uznania dla jego działań na rzecz zacieśniania tych relacji.