Rzekome podróże z Estonii, Słowacji, Węgier oraz Polski miały potwierdzać podrobione odbitki stempli kontroli granicznej zamieszczone w paszportach dwóch obywatelek Ukrainy wyjeżdżających przez jedno z podkarpackich przejść.
POLECAMY: Ukrainka miała przy sobie 170 paszportów. Wpadła podczas kontroli granicznej w Dorohusku
Jak poinformowała w czwartek Straż Graniczna, do zdarzeń doszło podczas odprawy granicznej podróżnych wyjeżdżających z Polski przez drogowe przejście w Korczowej. Do kontroli 7 sierpnia zgłosiła się obywatelka Ukrainy, w której paszporcie znajdowały się odbitki stempli słowackiej, węgierskiej oraz polskiej kontroli granicznej. Funkcjonariusze SG mieli wątpliwości co do autentyczności przedstawianych przez kobietę dokumentów. Szczegółowe badanie paszportu z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń jednoznacznie udowodniło fałszerstwo sześciu odbitek. Fakt ten potwierdziły informacje uzyskane dzięki międzynarodowej współpracy służb.
Do podobnego zdarzenia doszło niespełna tydzień wcześniej. W tym przypadku paszport z fałszywymi odbitkami stempli przedstawiła do kontroli 32-letnia obywatelka Ukrainy. Były to cztery stemple mające potwierdzać rzekome podróże do Tallina w Estonii. W obu przypadkach cudzoziemki przyznały się do próby wykorzystania fałszywych dokumentów i zostały ukarane grzywną w wysokości 1500 złotych. Po zakończonych czynnościach wyjechały na Ukrainę.
Podobne przypadki na innych granicach
Przypomnijmy, że kaliscy funkcjonariusze SG w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kępnie, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań z Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego i Śląskiego Oddziału SG, w wyniku skoordynowanych działań zatrzymali czterech mężczyzn – obywateli Ukrainy. Zatrzymani trudnili się przemytem migrantów z Białorusi do krajów Europy Zachodniej. Dwóch Ukraińców prowadziło konta na komunikatorze „Telegram” (popularnym wśród osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnej migracji), gdzie wyszukiwali kierowców tzw. kurierów, do przewozu nielegalnych migrantów pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
POLECAMY: Straż Graniczną w Kaliszu czterech Ukraińców zajmujący się przemytem imigrantów
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec wszystkich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo jest rozwojowe i spodziewane są dalsze zatrzymania w sprawie.
Konsekwencje prawne i przyszłe działania
Przypadki fałszywych stempli w paszportach nie są jedynie polskim problemem, lecz dotykają wiele krajów europejskich. Wykorzystywanie fałszywych dokumentów podróży stanowi poważne naruszenie przepisów imigracyjnych oraz bezpieczeństwa narodowego.
Służby graniczne podkreślają, że regularnie szkolą swoich funkcjonariuszy i wyposażają ich w nowoczesne technologie, aby skutecznie identyfikować i zapobiegać próbom oszustw. Międzynarodowa współpraca i wymiana informacji między służbami granicznymi różnych krajów odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości.
Podsumowanie
Sprawy takie jak te pokazują, że fałszowanie dokumentów przez Ukraińców jest nadal powszechnym zjawiskiem, które wymaga ciągłej uwagi i współpracy międzynarodowej. Działania podejmowane przez polskie służby graniczne są dowodem na to, że nielegalna migracja i związane z nią przestępstwa będą stanowczo ścigane i karane. W przyszłości oczekiwane są kolejne zatrzymania i działania mające na celu zapobieganie takim incydentom.