„Prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę” – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka. Z pewnością plany te należy kwalifikować jako wdzięczność Tuska i jego bandy za kolejne skandaliczne zachowanie Kuleby podczas imprezy Campus Polska.
POLECAMY: Kuleba: Wspominanie historii i żądanie ekshumacji ciał na Wołyniu to element „rosyjskiej propagandy”
Ukraina, w obliczu nadchodzącej zimy, zwróciła się do państw Unii Europejskiej o zwiększenie eksportu energii elektrycznej. W kontekście wojennych uszkodzeń systemu elektroenergetycznego Ukrainy, możliwość dostarczenia większej ilości energii jest analizowana na wielu poziomach. Obecnie dopuszczalna wielkość eksportu energii elektrycznej z państw UE do Ukrainy i Mołdawii na profilu synchronicznym, ustalona przez ENTSO-E, wynosi 1 700 MW. Ta zdolność jest dzielona między Polskę, Rumunię, Słowację, Węgry oraz Ukrainę i Mołdawię, zgodnie z uzgodnionym kluczem podziału.
Minister Czarnecka zaznaczyła, że „prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę w perspektywie nadchodzącej zimy, w kontekście wojennych uszkodzeń systemu elektroenergetycznego Ukrainy” – co podkreśliła w odpowiedzi na interpelację.
Możliwości wsparcia Ukrainy w dostawach energii elektrycznej
Jeżeli dostępne zdolności przesyłowe nie zostaną w pełni wykorzystane w ramach handlu, Ukrenergo – ukraiński operator systemu przesyłowego – może zwrócić się z prośbą o pomoc awaryjną, która może wykorzystać pozostałe zdolności przesyłowe do limitu 1700 MW. Pomoc ta może być udzielana indywidualnie przez sąsiadujących operatorów systemów przesyłowych, jeżeli mają oni możliwości dostaw, lub w ramach pomocy wielostronnej.
Minister Czarnecka podkreśliła, że „uwzględniając powyższe, jedną z możliwych opcji w przypadku niewykorzystania zdolności przesyłowych przez uczestników rynku jest skorzystanie, na prośbę Ukrenergo, z dostaw awaryjnych energii elektrycznej z Polski, wytwarzanej przez polskich wytwórców. Drugą opcją jest ewentualne zawarcie pomiędzy wytwórcami w Polsce i odbiorcami na Ukrainie kontraktów na dostawy długoterminowe”.
Polityk zaznaczyła jednak, że realizacja takich opcji wymagałaby zgody Komisji Europejskiej.
Kluczowe czynniki wpływające na wsparcie energetyczne
Wolumen ewentualnej pomocy w zakresie energii elektrycznej będzie zależał od kilku czynników:
- Wielkości mocy potrzebnej w danej chwili w systemie ukraińskim;
- Długości trwania okresów wsparcia;
- Dostępności mocy w danej chwili w systemach ich udzielających, w tym w systemie polskim;
- Spełnienia limitu 1 700 MW maksymalnego przepływu w kierunku Ukrainy i Mołdawii.
Ukraina planuje eksport energii
Warto przypomnieć, że 24 sierpnia Ukraina ogłosiła zamiar eksportu własnej energii elektrycznej do krajów europejskich ze względu na nadwyżkę mocy w swoim systemie energetycznym. Informację tę przekazała firma Ukrenergo.
POLECAMY: „Zełenski zrobił z Tuska frajer”. Ukraina wznawia eksport energii elektrycznej do Europy
Analizy i negocjacje w sprawie dostaw energii elektrycznej na Ukrainę są kluczowe w kontekście nadchodzącej zimy i aktualnej sytuacji geopolitycznej. Decyzje podjęte na szczeblu europejskim będą miały istotny wpływ na stabilność dostaw energii na Ukrainie oraz na współpracę energetyczną w regionie.