Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób na Dolnym Śląsku dokonali zatrzymania mężczyzny skazanego za poważne przestępstwa związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem substancjami zabronionymi. Sprawa ta wpisuje się w szerszy kontekst wzrostu liczby obcokrajowców w polskich więzieniach i roli, jaką pełnią w przestępczości w Polsce.
POLECAMY: Policja: Najważniejszym obecnie problemem jest rosnąca przestępczość Ukraińców
Skazanie i ucieczka
W 2023 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok skazujący obywatela Ukrainy, który przewodził grupie przestępczej zajmującej się obrotem znacznych ilości narkotyków, w tym marihuany, amfetaminy, MDMA oraz grzybów psychotropowych. Wartość nielegalnych substancji, którymi handlowała grupa, szacowana jest na około 320 tysięcy złotych. Po ogłoszeniu wyroku skazującego na kilkuletnią karę pozbawienia wolności, mężczyzna postanowił nie stawić się do odbycia kary i zaczął się ukrywać. W styczniu 2024 roku wydano za nim list gończy.
Grupa przestępcza, którą kierował, składała się również z innych obywateli Ukrainy, którzy także zostali ukarani – dwóch z nich odbyło już kary więzienia. W odnalezienie ukrywającego się przestępcy zaangażowali się funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, znani jako “dolnośląscy łowcy głów”. Ich intensywne działania przyniosły rezultat – po kilku tygodniach poszukiwań, funkcjonariusze namierzyli kryjówkę poszukiwanego i doprowadzili do jego zatrzymania.
Wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach
Jak wynika z raportów, w porównaniu do 2020 roku liczba obcokrajowców w polskich więzieniach wzrosła dwukrotnie. Obecnie w polskich więzieniach przebywa 2407 cudzoziemców, z czego najwięcej jest Ukraińców – 1261. Na drugim miejscu znajdują się Gruzini (330), a liczba osadzonych Białorusinów wynosi 146. Z danych wynika, że wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach ma związek z masową imigracją. Kryminolog prof. Brunon Hołyst zauważył, że „emigranci ciężko się adaptują do nowych warunków. Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości” (cyt. za „Rzeczpospolitą”).
POLECAMY: Czarny scenariusz się sprawdził! Więzienia pełne obcokrajowców. Najwięcej Ukraińców
Były szef polskiego więziennictwa Paweł Moczydłowski zwrócił uwagę, że musimy się liczyć z rosnącą liczbą cudzoziemców w polskich więzieniach i związanymi z tym problemami.
Przestępczość cudzoziemców w Polsce
Według danych Komendy Głównej Policji, cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce w związku z artykułem 148. KK (zabójstwo). Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy, a na drugim miejscu znajdują się obywatele Rosji. W ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy popełnili ponad 17 tys. przestępstw, co stanowi wzrost o 2,4 tys. w stosunku do roku 2022. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a następnie Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).
Rzeczpospolita podała, że w 2023 roku przestępstw dopuściło się 10 proc. spośród ogółu przebywających w Polsce legalnie obywateli Gruzji. Wśród tych przestępstw przeważają kradzieże i jazda w stanie nietrzeźwym. Gazeta zauważyła, że jest to efektem znacznego ułatwienia Gruzinom przyjazdu do Polski.
Podsumowanie
Przypadek obywatela Ukrainy, który kierował grupą przestępczą zajmującą się handlem narkotykami, jest przykładem na rosnącą obecność obcokrajowców w polskim systemie więziennictwa oraz wzrost przestępczości wśród cudzoziemców. Wzrost liczby przestępstw popełnianych przez obcokrajowców oraz trudności w adaptacji imigrantów w Polsce są kwestiami, które wymagają dalszej uwagi i odpowiednich działań ze strony służb oraz polityków.