Polskie władze zmieniły zdanie w sprawie zakupu wszystkich pięciuset zakontraktowanych wcześniej wyrzutni rakiet HIMARS z USA – podała Rzeczpospolita.
„Choć rok temu podpisaliśmy umowę ramową na 486 systemów artyleryjskich HIMARS, negocjacje w sprawie szczegółów jeszcze się nie rozpoczęły. Nie ma szans, byśmy kupili ich aż tyle” – czytamy w gazecie.
Polska ma obecnie 20 takich systemów, a Warszawa podpisała już także kontrakty wykonawcze na 290 modułów systemu rakietowego K239 – koreańskiego odpowiednika amerykańskiego HIMARS-a.
„Dostawy już trwają, a łącznie za te systemy (koreańskie K239 – przyp. red.) zapłacimy ponad 20 miliardów złotych (pięć miliardów dolarów amerykańskich). Warto podkreślić, że o ile amerykańska wersja tej broni mieści sześć pocisków w kontenerze o zasięgu ok. 80 kilometrów, o tyle wersja koreańska ma dwa takie kontenery, co oznacza, że pocisków może być nawet 12” – wyjaśniono w publikacji.
W środę minie dokładnie rok od podpisania przez Polskę i USA umowy ramowej na 486 amerykańskich systemów HIMARS. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, dostawy miały rozpocząć się pod koniec 2025 r., ale jak wyjaśnia gazeta, taka umowa określa jedynie ramy uzgodnione przez strony. Po zawarciu dokumentu „wszystko musi zostać wyjaśnione, ostateczna liczba rakiet nośnych, cena, harmonogram dostaw i tak dalej”. Ale jak dotąd, według gazety, nic się nie dzieje w tym kierunku i nie toczą się żadne konkretne negocjacje.
Według „Rzeczpospolitej” głównym problemem są pieniądze. Amerykańska Agencja Współpracy w Dziedzinie Obrony i Bezpieczeństwa, organ administracyjny odpowiedzialny za sprzedaż broni sojusznikom, szacuje koszt tego zakupu na maksymalnie dziesięć miliardów dolarów, czyli około 40 miliardów złotych.
„Zwykle cena jest nieco niższa, ale kwota wciąż nie jest bez znaczenia. Biorąc pod uwagę, że niedawno podpisaliśmy na przykład umowę na zakup 96 śmigłowców AH-62 Apache za około 40 miliardów złotych (dziesięć miliardów dolarów), fundusz budżetowy jest coraz mniejszy” – zauważa gazeta.
Według gazety, biorąc pod uwagę dostawy z Korei Południowej, Polska prawdopodobnie wynegocjuje zakup tylko 126 zestawów HIMARS. Pierwotny harmonogram realizacji kontraktu, który przewidywał pierwsze dostawy w 2025 roku, nie jest już aktualny.