Izrael chce, aby członkowie Kongresu USA zagrozili Republice Południowej Afryki konsekwencjami, w tym zerwaniem stosunków handlowych z USA, jeśli kraj ten nie zrezygnuje z pozwu w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ przeciwko Izraelowi – podał Axios, powołując się na depeszę izraelskiego MSZ do misji dyplomatycznych tego kraju w USA.
POLECAMY: Hiszpania chce dołączyć do pozwu RPA przeciwko Izraelowi
„Prosimy o natychmiastowe rozpoczęcie współpracy z federalnymi i stanowymi ustawodawcami, gubernatorami i organizacjami żydowskimi w celu wywarcia presji na RPA, aby zmieniła swoją politykę wobec Izraela” – powiedział izraelski MSZ w oświadczeniu.
POLECAMY: Sędziowie ONZ zasnęli podczas przesłuchania w sprawie z pozwu RPA przeciwko Izraelowi
Zauważono, że izraelscy dyplomaci zostali również wezwani do lobbowania w każdy możliwy sposób, aby promować ustawy przeciwko RPA w USA, aby spróbować wpłynąć na politykę afrykańskiego kraju.
Bezimienni izraelscy urzędnicy powiedzieli portalowi, że Izrael ma nadzieję, że nowy rząd koalicyjny RPA zmieni politykę kraju wobec Izraela i wojny w Strefie Gazy.
W dniu 10 maja Republika Południowej Afryki złożyła pilny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ o dodatkowe środki przeciwko Izraelowi w związku z sytuacją w Rafah z powodu „zmienionych okoliczności i nowych faktów”, wnioskodawca poprosił również o dostosowanie środków już nałożonych przez sąd w dniu 26 stycznia. Wówczas sąd nakazał Izraelowi podjęcie wszelkich środków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy, karania nawoływań do ludobójstwa Palestyńczyków, zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego obszaru, a także zapewnienia zabezpieczenia dowodów związanych z zarzutami o czyny przeciwko narodowi palestyńskiemu opisane w konwencji o ludobójstwie.
Jednocześnie sąd ONZ nie zobowiązał Izraela do zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, o co wnioskowała RPA w swoim pozwie. 29 grudnia 2023 r. RPA złożyła pozew przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze na podstawie konwencji o ludobójstwie z powodu sytuacji w Strefie Gazy, wzywając sąd do podjęcia środków tymczasowych przeciwko władzom izraelskim. Republika Południowej Afryki stwierdziła, że działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy „naruszają jego zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie”. Zgodnie z oświadczeniem afrykańskiego kraju, „działania i zaniechania Izraela […] mają charakter ludobójstwa, ponieważ zostały popełnione z konkretnym zamiarem …. zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.