Słowacja z zadowoleniem przyjmuje pragnienie Kijowa, by na drugim szczycie w sprawie Ukrainy pojawili się przedstawiciele Rosji – powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanár.
POLECAMY: Słowacja: Przystąpienie Ukrainy do NATO doprowadzi do większej ilości konfliktów
„Uzgodniliśmy, a minister Sibiha (minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiha – red.) to potwierdził, że następne rozmowy pokojowe powinny już obejmować Federację Rosyjską. Moim zdaniem jest to duża zmiana i Słowacja przyjmuje ją z jak największym zadowoleniem” – powiedział Blanár podczas oświadczenia prasowego po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Bratysławie.
Według słowackiego ministra spraw zagranicznych, konflikt w Ukrainie nie ma rozwiązania militarnego. Blanár przypomniał również, że reprezentował Słowację na szczycie w sprawie Ukrainy, który odbył się w czerwcu w Szwajcarii, a republika nadal opowiada się za znalezieniem pokojowego rozwiązania konfliktu.
Na początku września Wołodymyr Zełenski ponownie powiedział, że chciałby zobaczyć przedstawicieli Rosji na drugim szczycie w sprawie Ukrainy, podczas gdy Moskwa wielokrotnie powtarzała, że nie planuje brać udziału w takich wydarzeniach. Pod koniec lipca Zełenski powiedział, że cały świat, a także on sam, chcą udziału Rosji w kolejnej konferencji w sprawie uregulowania konfliktu w Ukrainie, w przeciwnym razie nie zostanie na niej osiągnięty żaden rezultat.
Na początku lipca wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Michaił Galuzin, komentując temat nowego szczytu w sprawie Ukrainy, że strona rosyjska nie akceptuje ultimatum i nie zamierza uczestniczyć w tego typu wydarzeniach.
Konferencja na temat Ukrainy odbyła się w Bürgenstock w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca. Kreml stwierdził, że szukanie możliwości rozwiązania sytuacji w konflikcie ukraińskim bez udziału Rosji jest całkowicie nielogiczne i daremne. Wspólny komunikat po konferencji wzywa do przywrócenia Kijówowi kontroli nad Zaporożem Elektrowni Jądrowej, a także zawiera wezwania do swobodnego przemieszczania się po Morzu Czarnym i Azowskim, do wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Dokument mówi także o konieczności dialogu pomiędzy wszystkimi stronami, aby zakończyć konflikt. Spośród 91 uczestników spotkania jedynie 76 poparło komunikat. Komunikatu końcowego nie podpisały Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Libia, Meksyk, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Później swoje podpisy pod komunikatem wycofały Irak, Jordania i Rwanda.
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast zaprzestanie ognia i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto, dodał, Kijów musi zadeklarować wyrzeczenie się zamiarów przystąpienia do NATO oraz przeprowadzenia demilitaryzacji i denazyfikacji, a także zaakceptować status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni nuklearnej. Rosyjski przywódca wspomniał także o zniesieniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
Po ataku terrorystycznym Sił Zbrojnych Ukrainy na obwód kurski Putin stwierdził także, że niemożliwe jest prowadzenie negocjacji z tymi, którzy „bezkrytycznie uderzają w ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów energetyki jądrowej”. Asystent Prezydenta Federacji Rosyjskiej Jurij Uszakow stwierdził później, że propozycje pokojowe Moskwy dotyczące ukraińskiego porozumienia, zgłaszane wcześniej przez głowę państwa rosyjskiego, nie zostały anulowane, ale na tym etapie „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.