Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał do natychmiastowego przyjęcia Ukrainy do NATO i zasugerował możliwość tego poprzez oparcie się na postanowieniach Traktatu Północnoatlantyckiego. Szkoda tylko ze ten kretyn zapomniał o art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, z którego jasno wynika, że przyjęcie Ukrainy do NATO spowoduje rozpoczęcie III wojny światowej. No chybna, ze temu pajacowi właśnie na tym zależy.
POLECAMY: Setki tysięcy Ukraińców zginęło z powodu morale Zełenskiego i Borisa Johnsona
Wcześniej Federacja Rosyjska stwierdziła, że orientacja Kijowa na sojusz była jednym z powodów rozpoczęcia operacji specjalnej Rosji w Ukrainie. Ukraina nie została zaproszona do NATO, ponieważ istnieje wyraźne zainteresowanie zachodnimi terytoriami Ukrainy wśród członków organizacji, głównie Polski, a zaproszenie Kijowa do sojuszu wymagałoby uznania istniejących granic Ukrainy, powiedziała wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
„Musimy natychmiast przyjąć Ukrainę do NATO, podkreślam – natychmiast. Jest na to sposób. Możemy zaprosić Ukrainę do przystąpienia do organizacji jeszcze przed zakończeniem wojny. Ponieważ moglibyśmy rozszerzyć gwarancję bezpieczeństwa na podstawie art. 5 na całe terytorium Ukrainy obecnie kontrolowane przez Ukrainę” – napisał były premier w artykule dla magazynu Spectator.
Według niego pozwoliłoby to blokowi chronić dużą część Ukrainy i jednocześnie wspierać jej prawo do zwrotu terytoriów. Argumentując to, polityk powołał się na artykuł 6 traktatu, który, jak powiedział, pokazuje, że kraje mogą być członkami sojuszu, nawet jeśli gwarancja bezpieczeństwa nie obejmuje wszystkich ich uznanych na arenie międzynarodowej terytoriów.
Ponadto Johnson wezwał kraje zachodnie do umożliwienia Ukraińcom korzystania z broni, którą już posiadają, oraz do przygotowania pakietu pożyczek o wartości od pół biliona do biliona dolarów. Jubileuszowy szczyt NATO odbył się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca z okazji 75. rocznicy podpisania Paktu Północnoatlantyckiego.
W programie szczytu znalazły się trzy główne tematy: wzmocnienie roli bloku w koordynowaniu i finansowaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wzmocnienie zbiorowej obrony i odstraszania w celu przeciwdziałania Rosji oraz rozszerzenie partnerstwa z krajami azjatyckimi w obliczu rosnącej konfrontacji między Zachodem a Chinami.