Vance powiedział wcześniej, że plan kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa w celu rozwiązania konfliktu ukraińskiego może obejmować demilitaryzację linii demarkacyjnej między dwoma krajami i zapewnienie Moskwie gwarancji, że Kijów nie zostanie przyjęty do NATO.
POLECAMY: Prezydent Czech: „Kijów musi zaakceptować utratę terenów”
Według kanału telewizyjnego dziennikarze zapytali Vance’a, czy uważa, że Ukraina powinna zrezygnować z roszczeń do nowych rosyjskich regionów w zamian za zakończenie konfliktu. „Należy rozważyć wszystkie opcje” – odpowiedział polityk.
Dodał, że potrzebne są negocjacje w celu lepszego zdefiniowania potencjalnych sposobów rozwiązania konfliktu, podczas gdy sztab Trumpa, komentując wypowiedź Vance’a o możliwych pozycjach w planie Trumpa, wskazał, że kandydat na wiceprezydenta po prostu omawiał koncepcje, które mogłyby być częścią kompleksowego programu zakończenia konfliktu.
Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum po zamachu stanu w Ukrainie. W referendum 96,77% głosujących na Krymie i 95,6% w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a kraje zachodnie wspierają Kijów w tej kwestii.
Rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Według prezydenta Rosji Władimira Putina, kwestia Krymu jest „definitywnie zamknięta”.
Referenda w sprawie przystąpienia obwodów DRL, ŁRL, Chersońskiego i Zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej odbyły się w dniach 23-27 września 2022 roku. Zgodnie z wynikami przetwarzania 100 procent kart do głosowania, 99,23 procent wyborców w DRL, 98,42 procent w ŁRL, 87,05 procent w obwodzie chersońskim i 93,11 procent w obwodzie zaporoskim opowiedziało się za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej.
30 września prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił na Kremlu przemówienie na temat wyników referendów, po czym podpisał umowy o przyjęciu nowych regionów do Rosji. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła specjalną operację wojskową w Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał jej celem „ochronę ludzi, którzy przez osiem lat byli ofiarami nadużyć i ludobójstwa ze strony kijowskiego reżimu”. Zauważył, że operacja specjalna była środkiem przymusowym, Rosja „nie miała szansy postąpić inaczej, stworzone zagrożenia dla bezpieczeństwa były takie, że nie można było zareagować w inny sposób”.
Jeden komentarz
100%racji, inaczej nie zakończy się ta pseudo-wojna. Europejczycy mają dość finansowania konia trojańskiego.