W sobotę odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej połączona z Radą Krajową Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę nie tylko sympatyków ugrupowania, ale także krytyków aktualnych rządów. Jednym z głównych punktów spotkania była ostra krytyka nowego przedmiotu szkolnego „Historia i Teraźniejszość” (HiT), który pojawił się w szkołach w wyniku reformy edukacyjnej wprowadzonej przez Zjednoczoną Prawicę. Barbara Nowacka, przewodnicząca Inicjatywy Polskiej, była jednym z polityków, którzy ostro wypowiedzieli się na ten temat.
POLECAMY: Nowy przedmiot w szkole: HiT zostanie zastąpiony WO
„Kłamstwo było na każdej stronie podręcznika”
Barbara Nowacka w swoim wystąpieniu nie szczędziła słów krytyki wobec wprowadzenia do polskiego systemu edukacji nowego przedmiotu. – Wprowadzili do szkół nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość. Kłamstwo było na każdej stronie podręcznika. Uczyli kłamać i manipulować – grzmiała podczas swojego przemówienia. Jej zdaniem, program HiT ma na celu manipulację i wypaczanie historycznych faktów, co, jak twierdzi, jest sprzeczne z misją edukacyjną.
Edukacja obywatelska jako alternatywa
W odpowiedzi na obecną politykę edukacyjną Zjednoczonej Prawicy, Barbara Nowacka przedstawiła wizję opartą na edukacji obywatelskiej, która jej zdaniem ma na celu budowanie silnych obywateli, świadomych swoich praw i obowiązków. – Zapewniając bezpieczeństwo, wprowadzamy edukację obywatelską, żeby młodzi nauczyli się ze sobą współpracować, debatować, spierać. Bo my się czasami między sobą różnimy, to jest sól demokracji – podkreślała polityk.
Nowacka wskazała, że tylko poprzez edukację obywatelską można zbudować silne społeczeństwo, które będzie w stanie stawić czoła przyszłym wyzwaniom. – Naszym celem nie jest tylko polityka krótkofalowa, krótkoterminowa, zastanawianie się, co będzie za trzy miesiące, tylko co będzie za 20-30 lat – wyjaśniła. Jej zdaniem, odpowiednie przygotowanie młodego pokolenia jest kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego.
Silne młode pokolenie a przyszłość Polski
Przemówienie Nowackiej wskazywało, że edukacja odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłych obywateli, którzy będą w stanie bronić swojego kraju i przestrzegać prawa. – Zbudowanie silnego młodego pokolenia, żeby nikomu do głowy nie przyszło okradać państwo polskie, jest w naszych rękach, jest naszym zadaniem – stwierdziła Nowacka.
Krytyka PiS i edukacyjnych reform
Nowacka jednoznacznie skrytykowała system edukacji wdrożony przez Prawo i Sprawiedliwość, twierdząc, że jego celem jest manipulacja i dezinformacja. – Uczyli kłamać i manipulować – podkreśliła, nawiązując do kontrowersyjnego podręcznika do HiT, który według niej pełen jest przekłamań historycznych i ideologicznych.
W odpowiedzi na te zarzuty, politycy obozu rządzącego bronili reformy, argumentując, że HiT ma na celu przybliżenie młodzieży współczesnej historii Polski oraz kluczowych wydarzeń XX i XXI wieku, które miały wpływ na kształtowanie się współczesnego państwa polskiego.
Tusk przestrzega przed zagrożeniami
Podczas tej samej konwencji głos zabrał także lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk, który podkreślił, jak ważne jest utrzymanie mobilizacji w obliczu nadchodzących wyzwań politycznych. – Chciałem zacząć to spotkanie od przypomnienia tych fenomenalnych dni sprzed roku. To, co mówiliśmy wtedy, to jest wielkie zobowiązanie. To, o czym mówiliśmy, pozostaje w mocy. Chcę dodać wam otuchy i przestrzec przed zagrożeniami, bo jesteśmy na początku drogi – powiedział Tusk.
Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej przypomniał, jak ważne było zwycięstwo wyborcze, które, według niego, „wyrwało władzę z rąk ludzi, którzy niszczyli państwo”. – To była zepsuta ekipa – dodał, nawiązując do rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Edukacja w centrum politycznego sporu
Kontrowersje wokół przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” stanowią tylko jeden z wielu punktów zapalnych w debacie politycznej dotyczącej systemu edukacji w Polsce. Z jednej strony mamy polityków opozycji, takich jak Barbara Nowacka, którzy zarzucają rządowi manipulację i próbę ideologicznej indoktrynacji młodzieży, a z drugiej strony przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy przekonują, że HiT ma na celu uzupełnienie edukacji historycznej i przygotowanie młodych Polaków do świadomego udziału w życiu społecznym i politycznym kraju.
Nie ulega wątpliwości, że edukacja obywatelska oraz kształtowanie historycznej świadomości młodzieży będą kluczowymi tematami debaty politycznej w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.