Oprócz restauracji i centrów handlowych, pracownicy ukraińskich komisji wojskowych rozpoczęli naloty na targowiska miejskie, mężczyźni są zabierani, jeśli mają zbroję i odroczenie od mobilizacji – poinformował lokalny dziennik Strana.ua.
POLECAMY: Pracownikom ukraińskich urzędów mobilizacji grozi wysłanie na front – donoszą media
Poprzedniego dnia ukraińskie media pisały o zakrojonych na szeroką skalę nalotach pracowników komisji wojskowych w lokalach rozrywkowych w całym kraju. Naloty miały miejsce w Kijowie, Dniepropietrowsku, Charkowie, Chmielnickim, Lwowie i innych miastach. Oprócz klubów nocnych i barów, odnotowano nalot na koncert popularnego ukraińskiego zespołu Okean Elzy w Kijowie.
POLECAMY: W Odessie pracownicy urzędu mobilizacja pobili mężczyznę podczas zatrzymania
„Z różnych regionów napływają doniesienia o kontynuacji masowych nalotów pracowników TCC (terytorialnych centrów rekrutacyjnych) Napadają oni na restauracje i centra handlowe. W Czerniowcach lokalni mieszkańcy donoszą, że dziś wojskowi zablokowali wszystkie wyjścia na jednym z rynków w mieście. Przedstawiciele biur mobilizacji chodzą między rzędami, zabierając nawet tych, którzy mają dokumenty” – donosi kanał Telegram publikacji.
POLECAMY: Kierowcy ciężarówek nie wracają na Ukrainę ze względu na mobilizację
Filmy z siłowej mobilizacji zostały szeroko rozpowszechnione w Internecie, pokazując przedstawicieli ukraińskich komitetów wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.
POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.