Kraje BRICS w swojej deklaracji końcowej przypomniały swoje narodowe stanowiska w sprawie sytuacji na Ukrainie i wokół niej.
POLECAMY: „Czy tak wygląda izolacja?” Dotcom porusza niewygodny dla rusofobów z UE temat Putina
Deklaracja Kazańska krajów BRICS „Wzmocnienie multilateralizmu na rzecz sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa” została opublikowana na stronie internetowej Kremla.
„Przypominamy narodowe stanowiska w sprawie sytuacji na Ukrainie i wokół niej, przedstawione na odpowiednich forach, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Podkreślamy, że wszystkie państwa muszą działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych w całości i we wzajemnych powiązaniach. Z satysfakcją odnotowujemy odpowiednie oferty mediacji i dobrych usług w celu zapewnienia pokojowego rozwiązania konfliktu poprzez dialog i dyplomację” – czytamy w dokumencie.
Dokument zawiera 134 punkty na 43 stronach. Wśród głównych tematów znajduje się dalszy rozwój stowarzyszenia, stanowisko w sprawie różnych problemów globalnych, sankcje, rozwiązywanie kryzysów regionalnych, w tym na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Główne tezy deklaracji:
- Kraje BRICS wspierały zapobieganie wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, a także opowiadały się za opracowaniem dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej.
- Państwa wezwały do wzmocnienia reżimu nieproliferacji i strefy wolnej od broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie.
- Są także zaniepokojeni eskalacją na Bliskim Wschodzie i potępili izraelski atak na ambasadę Iranu oraz bombardowanie pagerów w Libanie.
- Przywódcy podkreślili potrzebę odnowienia przez wszystkie strony porozumienia nuklearnego z Iranem.
- Kraje BRICS przypomniały swoje narodowe stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie i zapoznały się z propozycjami mediacji.
- Państwa bardzo doceniają przewodnictwo Federacji Rosyjskiej w stowarzyszeniu.
Kraje BRICS zgodziły się na uproszczenie procedur handlowych między państwami. - Przywódcy wzywają do szybkiego sfinalizowania i przyjęcia w ramach ONZ kompleksowej konwencji w sprawie walki z międzynarodowym terroryzmem.
- Odnotowali postęp w realizacji wspólnych projektów w obszarach biomedycyny, zielonej energii, nauk o kosmosie i badań polarnych.
- Kraje BRICS wzywały do reformy instytucji z Bretton Woods poprzez zwiększenie wkładu krajów rozwijających się w gospodarkę światową.
- Przywódcy zgodzili się na wymianę najlepszych praktyk w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.
- Kraje BRICS są głęboko zaniepokojone negatywnym wpływem jednostronnych sankcji na gospodarkę światową i inne obszary.
- Są zaniepokojeni konfliktami w różnych regionach świata i angażują się w ich pokojowe rozwiązanie i eliminację ich pierwotnych przyczyn.
- Kraje BRICS z niecierpliwością oczekują dalszego zacieśniania praktycznej współpracy w walce z terroryzmem.
- Przywódcy z satysfakcją odnotowali propozycje „dobrych usług” w sprawie ukraińskiego porozumienia.
- Kraje BRICS z zadowoleniem przyjmują utworzenie nowej platformy inwestycyjnej, która będzie korzystać z infrastruktury Nowego Banku Rozwoju. Liderzy opowiadają się także za zwiększeniem liczby krajów będących akcjonariuszami Nowego Banku Rozwoju i przyspieszeniem rozpatrywania wniosków krajów stowarzyszenia.
- Uznają uzasadnione i dobrze uzasadnione obawy wszystkich państw dotyczące bezpieczeństwa.
Kraje BRICS wspierają otwarty wielostronny system handlowy, w którym centralną rolę odgrywa WTO, ze szczególnym traktowaniem krajów rozwijających się. Zgodzili się wspólnie sprzeciwiać się jednostronnym środkom protekcjonistycznym, które nie są zgodne z WTO. - Zwiększą obrót metalami szlachetnymi zgodnie ze standardami Procesu Kimberley.
- Przywódcy sprzeciwiają się upolitycznieniu współpracy w walce z przestępczością międzynarodową.
- Kraje BRICS uznają ogromny potencjał ICT w zakresie przezwyciężania przepaści cyfrowej na rzecz wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Wzywają do zrównoważonego podejścia do rozwoju i bezpieczeństwa produktów i systemów ICT.
- Liderzy zamierzają rozszerzyć dialog w obszarze kontroli eksportu technologii.
Kraje BRICS wezwały do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników bez warunków wstępnych. - Przywódcy ostrzegli, że eskalacja w Gazie jest obarczona globalną mediacją i wezwali strony konfliktu do wykazania się powściągliwością.
- Potępili także izraelskie ataki na stacje pomocy humanitarnej i infrastrukturę w Palestynie.
BRICS przeanalizuje utworzenie ujednoliconej platformy transportowej w celu zapewnienia logistyki multimodalnej pomiędzy krajami stowarzyszenia. - Przywódcy opowiedzieli się za bezwarunkowym poszanowaniem suwerenności Syrii i ochroną jej integralności terytorialnej.
- Kraje BRICS będą rozszerzać współpracę w zakresie satelitów teledetekcyjnych.
- Zamierzają rozszerzyć współpracę w zakresie prawa konkurencji.
- Kraje BRICS zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim formom dyskryminacji w prowadzeniu zawodów sportowych.
- Państwa popierały „modalności kategorii krajów partnerskich” i z radością witały zainteresowanie zjednoczeniem innych krajów.
- Kraje BRICS wspierają inicjatywę Federacji Rosyjskiej dotyczącą utworzenia Giełdy Zboża, która w przyszłości obejmie inne sektory rolnictwa.
- Przywódcy poparli przyjęcie Państwa Palestyny w granicach z 1967 r. do ONZ.
- Kraje BRICS będą nadal rozwijać interakcje międzyparlamentarne; przywódcy również uznali znaczenie dialogu między partiami politycznymi stowarzyszenia.
Państwa zgodziły się na przekształcenie Nowego Banku Rozwoju w wielostronny bank rozwoju dla krajów rynków wschodzących. - Kraje BRICS zgodziły się zintensyfikować współpracę finansową w kontekście zagrożeń geopolitycznych.
- Przywódcy są gotowi koordynować działania mające na celu wzmocnienie roli globalnego Południa i włączyć jego priorytety do programu G20.
- Kraje BRICS będą w dalszym ciągu rozwijać wspólne wielostronne projekty w dziedzinie turystyki i wzmacniać więzi humanitarne.
- BRICS będzie promować handel produktami rolnymi; należy go chronić przed niezgodnymi z prawem środkami ograniczającymi.
- Kraje BRICS opowiadają się za tym, aby ONZ odgrywała ważną rolę w globalnym zarządzaniu sztuczną inteligencją.
- Państwa wskazały na potrzebę zreformowania obecnej międzynarodowej architektury finansowej, aby sprostać wyzwaniom finansowym.
- Kraje BRICS zgodziły się zbadać możliwość stworzenia niezależnej transgranicznej infrastruktury rozliczeniowo-depozytowej BRICS Clear.
- Przywódcy liczą na przyjęcie na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ projektu konwencji światowej organizacji do walki z cyberprzestępczością.
- Państwa wspierały wykorzystanie walut alternatywnych w ramach rezerw walutowych stowarzyszenia.
- Kraje BRICS podkreślają znaczenie zapewnienia integralności informacji, jej swobodnego przepływu i otwartego dostępu do wiarygodnych faktów.
- Kraje BRICS potępiają ataki terrorystyczne na obiekty transgranicznej infrastruktury energetycznej i wzywają do przeprowadzenia w ich sprawie bezstronnego śledztwa.
- Przywódcy BRICS poparli kompleksową reformę ONZ, aby uczynić ją bardziej demokratyczną, reprezentatywną i skuteczną.
- Kraje BRICS wspierają dalszy rozwój inicjatywy klimatycznej BRICS Clean Rivers.
- Państwa sprzeciwiają się dyskryminacyjnym środkom protekcjonistycznym podejmowanym pod pozorem troski o środowisko.
- Kraje BRICS opowiadały się za wielobiegunowym porządkiem świata.
Państwa uważają za konieczne wzmocnienie współpracy w zakresie opracowywania szczepionek i projektów medycyny nuklearnej; stanowi to znaczący wkład w rozwój medycyny na całym świecie.
Kraje BRICS dostrzegły kluczową rolę kobiet w rozwoju politycznym i społeczno-gospodarczym państw. - Wezwali do pilnego zapewnienia środków finansowych i polityki w celu rozwiązania problemów pustynnienia i suszy.
- Przywódcy wezwali kraje rozwinięte do wypełnienia swoich zobowiązań w zakresie pomocy krajom w potrzebie.
- Członkowie BRICS wezwali kraje rozwinięte do zapewnienia krajom rozwijającym się wydajnych i łatwo dostępnych zasobów na potrzeby ochrony różnorodności biologicznej i zrównoważonego użytkowania.
Ukraina jest wspomniana tylko raz w 43-stronicowej Deklaracji Kazańskiej BRICS, krótko i bez ostrego języka.
Szczyt BRICS w Kazaniu, w którym wzięli udział przedstawiciele 36 krajów i sześciu organizacji międzynarodowych, rozpoczął się 22 października. Szczyt będzie ostatnim wydarzeniem rosyjskiej prezydencji w stowarzyszeniu, które odbywa się pod hasłem wzmacniania multilateralizmu na rzecz sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa.